Още 15,5 процента смятат, че политиците “си искат”, но само от онези, които и без това дават.
Днес асоциация “”Прозрачност без граници” представи резултатите от своето експертно проучване на индекса на прозрачността на финансирането на политическите партии у нас.
Индексът се формира на база на обективната картина, констатирана от Сметната палата и социологическо проучване на оценката на четири категории:
представители на партиите, на бизнеса, на неправителствени организации и медии.
За втория елемент са интервюирани 220 души в 6 града на страната.
Индексът за прозрачност за 2004 е 2,25 при параметри от 0 – липса на прозрачност, и 10 – максимална прозрачност.
Обективната оценка за миналата година е 1,98.
По данни на Сметната палата от 333 регистрирани политически партии 267 или 80,18% не са представили финансовите си отчети.
Резултатите от проучването сочат, че представителите и на четирите групи се обединяват около мнението, че непрозрачността при финансирането на политиката у нас генерира корупция и в тази сфера е необходима спешна реформа.
Промените тук се поставят дори по-остро от тези в митниците, здравеопазването, съдебната система.
При така съществуващото законодателство Сметната палата не разполага с възможности за ефективен одит.
Дори и в гледаният в момента на второ четене Закон за политическите партии няма яснота за присъщите разходи на една партия и регламент, за какви дейности партията може да търси финансиране от бизнеса.
Докато предприемачите са по-склонни да дават за обучение и повишаване качеството на дейността на партиите, то политиците предпочитат да вземат пари за транспортни разходи, публични изяви и медийни кампании.