Ако България иска да прекрати договора си с ТЕЦ Марица Изток 3 Контур Глобал, то тя трябва да плати над 600 млн. евро, защото толкова е инвестицията, която нашата компания е направила, за да имаме един от най-модерните топлоелектрически централи в Югоизточна Европа.
Това заяви изпълнителният директор на тец-а Гари Левсли, който застава пред медиите за първи път от 3 години насам, когато пое поста. Той заедно с изпълнителния директор на Българската фотоволтаична асоциация Миглена Русинова, енергийния експерт Иван Хиновски и икономиста Калоян Стайков от Института за пазарна икономика изказаха мнения по повод новите мерки и решения, които Държавната комисия за енергийно и водно регулиране предприема в сектор енергетика.
Тримата са част от инициативата „Да спасим енергетиката", която настоява да се въведе енергиен борд, по подобие на валутния, както и да се въведе мораториум върху всички решения в сектор Енергетика, докато не бъде постигнат политически консенсус за тях.
Левсли коментира решението на ДКЕВР да препоръча на Националната електрическа компания да предоговори сключените дългосрочни договори с ТЕЦ Марица Изток 3. Припомняме, че ДКЕВР иска половината от 900 мегаватовата централа да излезе на свободния пазар, като по този начин се промени сключеният договор за задължително изкупуване на цялата произведена от електроцентрала енергия.
Такива мерки се предприемат и срещу другия американски ТЕЦ - AES Гълъбово.
Левсли обясни, че е прекарал последните 24 часа в разговор с представители на най-големите финансови институции по света, като всички са изразили недоумение как може да се променят вече сключени договори. Как аз да кажа на тези хора да дойдат да инвестират в България, попита реторично Левсли.
Той подчерта, че едни от най-големите банки в света са финансирали изграждането на двата американски теца. По думите на Левсли ТЕЦ Марица Изток 3 изпълнява всички екологични изисквания на ЕС и по този показател е една от малкото централи у нас, за разлика от други, които криминално изхвърлят вредни емисии в атмосферата. Припомняме, че и двете американски централи са сключили договори с Националната електрическа компания за срок от 15 години.
Той посочи, че AES Гълбово са завели дело във Върховния административен съд относно решението на ДКЕВР, с което се инициират преговори за промяна на дългосрочните договори.
Шефът на ТЕЦ Марица Изток 3 коментира и искането на ДКЕВР към Европейската комисия да съдейства за промяна на дългосрочните договори. Той посочи, че европейската комисия е идвала вече на проверки в българския енергиен сектор и не е констатирала никакви проблеми в работата и бизнесмодела на ТЕЦ Марица Изток 3.
ВЕИ-секторът, който също е засегнат от новите предложения на ДКЕВР да се изкупува половината произведената от фотоволтаични и ветрогенераторни централи бе представен от шефа на фотоволтаичната асоциация Миглена Русенова. Тя посочи, че с новите мерки ВЕИ секторът ще фалира и по този начин ще се генерират лоши кредити в банковата система в размер на 4 млрд. лв.
Това ще завлече банките и ще предизвика финансова нестабилност. Тя заяви, че решенията на ДКЕВР са незаконосъобразни и тенденциозни и че от тях ще последва наказателна процедура срещу България. По думите й в България електроенергията се продава на цени под себестойност, което е против разпоредбите на ЕК и това ще е една от причините и ЕК да започне производство срещу страната ни.
В тази връзка енергийният експерт Иван Хиновски посочи, че е крайно време за отговорни решения в енергетиката, които за включват поетапно повишаване на цените, като стъпка от 10% би била нормална. Той посочи, че ако през изминалите 2-3 години са били взети мерки за стабилизиране на енергетиката, то цената на спасяването на сектора ще е много по-малка отколкото тази, която трябва да се спаси сега.
Той заедно с икономиста Калоян Стайков предупредиха, че очакваното решение на ДКЕВР от 1 юли да намали отново цените на електроенергията скоро ще доведе до масови съкращения в енергийните предприятия, защото те вече няма откъде да намаляват разходите си освен от фонд работна заплата.
Steffen
на 27.06.2014 в 23:02:04 #15V 2001 TAZI SASHTA KOMPANIA KUPI MARITSA-IZTOK ZA 27 MLN.LV. ARE BASTA ! AES E SREDNA AMERIKANSKA KOMPANIA I NEMA TAKAV GOLEM RESURS ZA DAVLENIE NAD BULGARIA.
Comon Sense
на 27.06.2014 в 22:35:32 #14Kak se okaza che amerikancite pritezavat bylgarskite toplocentrali - KOI NI PRODADE ? TOI I TRJABVA DA PLATI TEZI MILIONI AKO SE NALAGA.
halo
на 27.06.2014 в 20:11:39 #13Защо се бави дигането на цената на тока за 1 октомври? Отговаряйте бе, комуноиди прости!

acho
на 27.06.2014 в 19:21:17 #12Три милиарда дълг на Електрическата компания. 1 милион електромера. По 3000 лева дълг на домакинство. Само 250 лева на месец. Бонус-отсрочка 45 дни .
tupan
на 27.06.2014 в 19:20:35 #11Нагли юдеомасонски копелета.....да се развалят договорите с тия кръвопиици...и да се намери оня педал Иван Костофф...и да му се отреже тиквата за тези договори....мръсна подлога...да го съдят него сега и той да поеме разходите...що по негово време се подписаха тези пагубни договори....И тия юдеомасончета от Инстиута за НЕ пазарна иконимика да ходят ма м... си в п... на друго място да си развиват теориите за икономиката и в частност за енергииния сектор!От Атака го говорят това от доста отдавна...ама кой да ги чуе...Народеца си ни е простичък....и за това политиците са ни такива продажни и крадливи!
gg_
на 27.06.2014 в 18:42:27 #10emilioner разбира се, че има много начини да ги накарат и сами да си тръгнат ама трябва някои с мозък а такива а парламанта няма
gg_
на 27.06.2014 в 18:20:04 #9Как аз да кажа на тези хора да дойдат да инвестират в България, попита реторично Левсли. --------------------- то от такива "инвеститори" нямаме и нужда, господине и аз искам да инвестирам така, че да ми плащат после всички
gg_
на 27.06.2014 в 18:18:26 #8Питащ | 27.06.2014 16:18 Ми тоя дето е подписал договора с тях да им плати. тфа е Ванката Костоф
Питащ
на 27.06.2014 в 17:18:28 #7Ми тоя дето е подписал договора с тях да им плати.
Ivan Костофф
на 27.06.2014 в 16:28:13 #6МРЪСНА ХАМЕРИКАСКА ПАПЛАЧ
napnapasini
на 27.06.2014 в 15:53:09 #5emilioner Така нищо няма да стане-ще се изкарват на 0 % печалба дълго време и няма да им пука. Обаче 80 % данък върху приходите........................друга песен ще запеят-и не ни трябва да ги гоним,колкото ако ще стоят тук да спазват правилата и да продават на пазарни цени-нищо повече.
emilioner
на 27.06.2014 в 15:11:18 #4решението е лесно. като независима държава сами определяме данъците и таксите си просто въвеждаме нов данък, наречен например, данък срещу нагли американски изнудвачи на стойност 65 процента от печалбите на всички частни тецове и готово
TheSaint
на 27.06.2014 в 14:47:58 #3".. като всички са изразили недоумение как може да се променят вече сключени договори.." Ами как.. питайте в Украйна.. те нали искат да си променят договора с Газпром.. що вендъж да може, а др. път да неможе..
Bobby_gBG
на 27.06.2014 в 13:36:11 #2Мен ми е чудно ЕК какво точно ще прави - от къде накъде искат сключения преди 2014 година договор за Южен поток да отговаря на третия енергиен пакт, ако в същото време обясняват че пакта не трябва да важи за други договори сключени преди 2014 година? Крайно време е да се обвържат двете неща, и вместо да ми демагогстват другарите от ЕС да кажат кои правила важат и за двата договора, и да се спазва. А не всичко да е в наш ущърб.
Vesel
на 27.06.2014 в 13:14:00 #1Милите. От нещо друго нуждаете ли се за да ви е комфортно?