•...по-късно - Браншовиците: Тук играят лични интереси•
“Булгартабак холдинг” ще се преструктурира и дружествата в него ще се продават самостоятелно. Това реши правителството на днешното си заседание, като прие стратегия за приватизацията на холдинга, която предстои да бъде доразвита.
Стратегията трябва да бъде одобрена и от Народното събрание.
При преструктурирането ще се въведе двустепенно управление на холдинга, обясни вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева. Ще се формира Надзорен съвет, в който ще участват министри и акционери. От друга страна остава и Управителният съвет.
Надзорният съвет ще взима решенията за отделните продажби и ще одобрява договорите. Той ще реализира и държавната политика в тютюневия сектор.
Чрез Надзорния съвет не се заобикаля Агенцията за приватизация, категорична бе министър Шулева. Тя обясни, че “Булгартабак” според сегашната нормативна уредба има правото сам да продаде акционерния си дял в отделните дъщерни дружества. Това, което остане след тези продажби от холдинга, ще бъде приватизирано чрез АП, посочи Шулева.
Приходите от продажбата на отделните дружества ще останат в холдинга, съобщи вицепремиерът. Ще бъде създаден фонд за социалните последици от приватизацията, със средства от който ще се погасяват стари задължения и ще се реализират социални програми за съкратените работници.
Шулева уточни, че ще се запазят изискванията за осигуряване и запазване на определена трудова заетост, както и гаранциите за изкупуването на определени количества тютюн. Държавата ще има относителен контрол върху холдинга, най-вече относно трудовата заетост.
Министърът на земеделието и горите Мехмед Дикме посочи от своя страна, че вече част от социалните ангажименти по приватизацията ще се поемат от държавата, а не както до сега – от инвеститорите. Той съобщи, че вече е заявен интерес от водещи международни компании за закупуването на някои дружества от холдинга.
Вицепремиерът Шулева обясни, че решението за преструктурирането е взето след консултации с водещи международни експерти. По думите й държавата не е в състояние на осигури на холдинга необходимото развитие, така че той да е конкурентен на световните пазари през 2007 г.
Целта на приватизацията е в бюджета да влязат максимални постъпления, да се привлекат стратегически инвеститори, да се поддържа определена трудова заетост, да се осигурят условия за развитие на цигарения и тютюневия бранш, както и да се подобри инвестиционния климат в страната.
От своя страна лидерът на ДПС Ахмед Доган коментира, че новата стратегия за приватизация на “Булгартабак” на парче ще привлече проверени световни инвеститори и има идея до 6 месеца раздържавяването на холдинга да бъде факт.
Той поясни, че се е наложило преосмисляне на стратегията за приватизацията на “Булгартабак”, особено след успешната продажба на две от цигарените фабрики в Сърбия.
Това беше най-правилното решение на правителството и има ефект, подчертава Доган.