Шистовият газ е бил тема на разговор между евродепутата Райнхард Бютикофер, зам.-председател на Комисията по външните работи на групата на „Зелените" и зам.-министъра на икономика Делян Добрев.
Това стана ясно по време на пресконференция на Бютикофер, българския евродепутат проф. Владко Панайотов и ръководството на Българската минно-геоложка камара в хотел „Шератон."
Очевидно има различни гледни точки, има силна опозиция и големи вълнения, коментира Бютикофер.
Той обясни, че във Франция правителството е забранило търсенето на шистов газ, тъй като има прекалено много опасности и рискове.
В САЩ пък шистовият газ е бил доста популярен в миналото, но някои щати в момента са наложили или са в процес на налагане на мораториум, тъй като са установили нови рискове.
По думите му за Европа е важно, когато се появи нова технология, да не прекаляваме с оптимизма и да се вслушваме в гласа на гражданите. „Грешка е да не се вслушваме в гражданите. Това споделих пред заместник-министър Добрев," каза още евродепутатът.
Той добави, че американците сага изследват влиянието на търсенето на шистов газ върху подземните води и че в ЕС също се правят такива проучвания. „Европа трябва да избегне такива проблеми, каквито имат американците. Трябва да разполагаме с цялата информация, но в момента случаят не е такъв - не знаем какви химикали се използват", подчерта Бютикофер.
Той е категоричен, че без тази информация не би трябвало да се променя или създава законодателство в ЕС. Евродепутатът отбеляза, че знае, че това не е отговорност на ЕС или ЕК, а е отговорност на отделните правителства и изрази надежда те да се консултират по тези въпроси.
Райнхард Бютикофер подчерта, че зелените идеи трябва да се възприемат не като пречка за развитието на бизнеса, а като стимулатор на иновациите.
Шефът на Българската минно-геоложка камара Лъчезар Тоцорков от своя страна представи развитието на българската минна индустрия и изтъкна, че тя осигурява 5% от БВП на страната.
Да дойде Бютикофер в България - това означава, че българската минна индустрия е на високо ниво, коментира и проф. Владко Панайотов. По думите му българската индустрия успя да запази голяма част от минния отрасъл и металургията и това ни дава основания да се гордеем.
„Сега дойде моментът, в който можем да покажем, че сме нужни на Европа и да поискаме от нея помощ да доразвием и направим нови екологично чисти производства", подчерта Панайотов.
Чорлав
на 20.11.2011 в 18:48:01 #6Френде, заври си демагогията по-дълбоко в чифутския гъз, щото хората по селата в Добруджа всеки ден виждат камионите и усещат мини трусовете от сондите!
dk
на 19.11.2011 в 11:35:52 #5Драги ми приятелю! Задължение на държавата също е осигуряване истинския просперитет, живота и здравето на своите поданици. Това да отнемеш нечий поминък за да дадеш възможност на друг да забогатява в разрез със здравия начин на живот, е най-малкото безотговорно. Значи така едно предприятие може да го спрем, съборим и затрупаме, върху него да посеем теменужки. Една Атомна централа можем да спрем, да и направим саркофаг и да я изолираме напълно, колкото и да струва. Но какво да правим със земя покрита със сонди и ями през няколкостотин метра? Става думи за 18000, по други изявления 26000. Казваш по петдесет тона на сондаж? В Газланд казват, че сондажите периодично да десетина пъти се "презареждат"! Какво да правим с един сравнително безводен район, на който малкото вода е със копрометирано качество? Район който вече е сравнително обезлюден, съвсем да се обезлюди? Казваш безвредни вещества - нали си чувал за казана с манджа и лъжицата катран? Органичните съставки от рода на разтворители, етиленгликол, пропиленгликол са канцерогенни, знам го от горчив опит! Освен това вредните вещества се натрупват в организма и водят не само до рак! Така, че подалече от греха. Тези ще дупчат, каквото и да стане ще си вземат парите и един ден като свърши ще си заминат, оставяйки ни пущиняк. Не забравяй, че района е до морето. Там може да се отглежда екологична продукция която да се пласира по курортите. От газа ще има печалба за фирмата, за десетина управници и всички други ще плащат сметката. Разбирам, личната ти обвързаност с проекта те прави заинтересован и ще го браниш доколкото можеш! Е, семейството ми има там наследствени земи и никой от нас не е съгласен да се отстъпят за опустошаване срещу никакви пари, внуците няма да ни го простят! Ако правителството иска добив на енергия, евтино и чисто,без централи и фотоволтаици, да се интересува, ако трябва да бие метани при феодалните старчета, може и да му дадат решението. Само едно ще добавя - вода газим, жадни ходим!
dk
на 19.11.2011 в 08:21:25 #4Означава - Ние ще дупчим, но не смятайте,че ще потекат реки от гориво, а и каквото и да потече, то ще си е наше! За нас маслото и сиренето, за вас суроватката! Ние сме бизнесмени, а не олигофрени които си раздават парите!
Asparyx
на 18.11.2011 в 19:27:45 #3баси дебелия Шопар?
Чорлав
на 18.11.2011 в 19:08:55 #2Какви мораториуми, какви рферендуми, кви пет лева бе идиоти?! Шеврон ВЕЧЕ ДУПЧАТ и си тикат химикалите в плодородната ни земя и всички тия миистри дето твърдят че 1000% още нищо не се прави всъщност лъжат по най-долен начин! Ама хора, стегнете се най-после де, с мирни протести не става!
izotzadze
на 18.11.2011 в 18:53:57 #1Съветват ни да не прекаляваме с оптимизма за шистовия газ .......................................... на прост български език това значи: затворете си големите усти за комисиони, гербаджийски пеликани и се замислете за бъдещето на собствената си страна