Готовността за стачка в Национална компания „Железопътна инфраструктура" остава, тъй като, там между предприятието и представителите на синдикатите не бе постигнато споразумение за сключването на колективен трудов договор.
Ако не видим желание за преговори, след Нова година ще възобновим стачката в инфраструктурната компания. Това заяви председателят на Съюза на железничарите в България Петър Бунев по време на пресконференция в КНСБ по повод постигнатото от стачката.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров отчете като успех постигането на споразумение за подписване на колективни трудови договори в „БДЖ Товарни превози" и „БДЖ Пътнически превози".
Той коментира, че под влиянието на тежкото състояние в компанията на БДЖ част от исканията на синдикатите са отпаднали, но в крайна сметка се запазват основни социални привилегии на работещите в компанията.
Димитров заяви, че синдикатите подкрепят реформата в БДЖ, но по думите му, предложените и изпълнявани в момента пет мерки няма да бъдат достатъчни за подобряване състоянието на дружеството. Ще бъдат необходими още усилия за модернизацията и обновлението му, които ще бъдат подкрепени от синдикатите, ако се извършват по адекватен начин.
Петър Бунев коментира, че в железниците ще бъдат запазени настоящите възнаграждения независимо от това, че предстои въвеждането на бонусна система от юли 2012 г. Бунев посочи, че е запазен клас прослужено работещо време в БДЖ, който остава 1% и не се намалява до предлаганите 0,6 %. Запазва се сериозният размер на допълнителните възнаграждения при нощен труд, извънреден труд, нощен извънреден труд.
Синдикатите посочиха още, че е направен компромис по отношение на дните отпуск, които се ползват по трудов кодекс, като те бяха намалени от 22 на 20. Но в същото време се запазва размерът на сумата, която получават работниците когато излизат в отпуск, а именно 250 лева. Разликата е, че тези 250 лева ще бъдат под формата на ваучери, които ще бъдат използвани в почивните станции на компанията.
Запитан дали това не нарушава Закона за обществените поръчки, Петър Бунев заяви, че тези социални плащания не влизат в обсега на Закона за обществените поръчки.
На пресконференцията стана ясно, че е постигнато споразумение за прекратяване на иска, който заведе ръководството на БДЖ по отношение законността на стачката.
Относно процедурата по доброволното освобождаване на 2000 служители от БДЖ стана ясно, че има възможност след 1 януари освободените служители да получат по-малко от предоставените в момента шест работни заплати.
Междувременно, от БДЖ съобщиха, че до момента доброволно напусналите са 1 109 служители.