В условията на световна финансова и икономическа криза се налага преосмисляне на политиката и отношението към образованието и продължаване на реформите с по-бързи темпове.

Това заяви  президентът на КНСБ Желязко Христов, цитиран от БНР,  по време на националната научно-практическа конференция "Образованието - лек за икономическата криза".

По думите му в борбата с безработицата и за насърчаването на заетостта пред страните-членки на ЕС до 2010 г. има изключително важни задачи  в образователната сфера. Основна в тях е намаляването наполовина на хората от 18 до 24-годишна възраст, които са само с основно образование.

У нас става все по-тревожна ситуацията, свързана с качеството на работната сила, посочи  Желязков Христов.

Според него ресурсът от налична "евтина, високообразована и квалифицирана работна сила" все повече се топи и се превръща в мит.

Той добави, че липсват достатъчно целенасочени и активни мерки, насочени към учене през целия живот, към придобиване на адекватна на днешните и утрешните изисквания на пазара на труда квалификация.

Липсата на възможности за професионална реализация и кариерно развитие принуди над 700 000 млади образовани и квалифицирани специалисти да напуснат България и да търсят реализация в чужбина, посочи още синдикалният лидер.