Това е един добър знак. Така председателят на комисията по икономика и енергетика Рамадан Аталай откри заседанието й, което се оказа първо, за която и да е от новосформираните днес парламентарни комисии.
На заседанието присъстват министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, както и членовете на ДКЕВР, сред които и нейният председател Анжела Тонева.
Преди да се приеме вътрешния правилник Аталай предложи да се приемат внесените вчера поправки в законите за възобновяемите енергийни източници и този за енергетиката.
Енергийният сектор е слабо представен, като не присъстват различни големи асоциации.
Увеличаването на електроенергията с 40% е изцяло неприемливо, започна представянето на законопроектите Драгомир Стойнев и за това са необходими конкретни мерки, които сме предвидили.
Министърът посочи, че с негова заповед ще бъде намален студеният резерв до 500 мегавата от 1040 мегавата, които са в момента.
Така ще се намалят скъпите разходи за поддържането му, аргументира се Стойнев, който каза, че ако се наложи ще бъдат намалени и други компоненти, които влияят върху цените на електроенергията - нормата на възвращаемост, размера на признатите разходи и други.
Той изрази възмущение как се е стигнало до тук да не можем да купуваме евтината енергия и мощностите в Марица Изток 2 и АЕЦ Козлодуй да седят неизползвани. По отношение на Козлодуй, Стойнев добави, че това е рисковано и опасно в дългосрочен план.
Председателят на ДКЕВР Анжела Тонева подкрепя промените, като според нея те ще дадат по-голяма свобода на регулатора да въздейства върху цените и да позволи отмяната на добавките за зелена и кафява енергия, както и за т.нар невъзстановяеми разходи.
Тя обаче посочи, че действащите в момента цени не отразяват реалните разходи, които се реализират за изкупуването на задължителните квоти от зелени и др. централи.
По думите й, за това трябва да се предвидят някакви механизми за подпомагане на дружествата в системата, които плащат за тази задължителна за изкупувана електроенергия. Припомняме, в момента около 70% електроенергията на пазара, на който са битовите потребители, е с такива договори на преференциални цени.
За разлика от очакванията, че не цялата електроенергия от топлофикациите ще бъде изкупувана, Анжела Тонева заяви, че ще бъде предвиден за тях инвестиционен прозорец. Той ще продължи до 2015 г., като топлофикациите ще могат да подобрят ефективността си, а произвежданата от тях електроенергия да се изкупува в пълен размер.
Това контрастира с предложеното от служебния министър Асен Василев, който представи план, според който ще се изкупува само наистина високоефективната електроенергия.
Зам. председателят на комисията Явор Куюмджиев изрази недоволството си от това, че има закони, които трябва да се приемат толкова бързо. Той изрази надежда в бъдеще да не се преминава толкова бързо по толкова важни текстове.
След обсъждане бяха приети разглежданите законопроекти, внесени от депутати от ДПС и БСП.
Този на ГЕРБ, чийто представители не бяха на заседанието и който предвижда членовете на ДКЕВР да се избират с мнозинство 2/3 от Народното събрание не бе приет.
jasentcho
на 20.06.2013 в 06:34:16 #3Защо пък е премахнато? Точно по темата си е, ето го пак: Kато стана въпрос за възможностите за намаляне на цените на тока, има една, която някак убягва от погледите на експертите. Та, почти всеки ден срещаме заглавия от сорта : " Ограничават отново ВЕИ мощностите в Западна България", "Ограничават се ВЕИ-мощностите в Добричко на 17 юни", " Максималните работни мощности ще бъдат намалени с 40% заради дисбаланс" и т.н и т.н. За да се предпази електроенергийната система на България от аварийни режими е наложително да се направи това. Иначе има риск от спиране на тока, непредвидени ремонти, още по-големи разходи. ситуацията на пръв поглед е патова. Но това е само на пръв поглед. При по-детайлно взиране ще видим, че решението е много лесно. Какво прави търговецът, когато види, че стоката не се продава, Естествено, намалява цената, колкото и да му се иска да не прави това. Само стокооборота може в крайна сметка да го изкара на печалба. Та, да се върнем на нашия случай. Около обед имаме свръхпроизводство на електроенергия от слънчеви централи. На всичкото отгоре този ток е и най-скъп от всички други. Намалянето на мощността пряко ощетява тези производители.(Отделен е въпросът кой и защо разреши да се построят. Това за сега е обективното положение.) Някакси ако внушим на собственика на такава централа, че е по-добрев да вземе някакви( примерно 4-5 стотинки на киловатчас, отколкото нула) по обед и съответно внушим на хората, че по обед е хубаво да консумират повечко ток, енергийната система ще излезе от ситуацията. Как може да стане това? На първо време с преговори със собствениците на фотоволтаични паркове. Панелите така и така са инсталирани, всичко е свързано и работи, не е ли по-добре вместо ограничаване(спиране) да има нещо като обедна тарифа на доста ниска цена? Консуматорите няма да се нуждаят от много кандърдисване. Достатъчно е да им се предложи една добра цена на обедния ток и веднага потреблението на обед ще нарастне.
harvest
на 19.06.2013 в 22:30:31 #2"председателят на комисията по икономика и енергетика Рамадан Аталай" ТОЯ ли ще ни оправи енергетиката и икономиката - Тоя ще ни закопае - СМЪРТ ТУрци мръсни
jasentcho
на 19.06.2013 в 21:20:12 #1Kато стана въпрос за възможностите за намаляне на цените на тока, има една, която някак убягва от погледите на експертите. Та, почти всеки ден срещаме заглавия от сорта : " Ограничават отново ВЕИ мощностите в Западна България", "Ограничават се ВЕИ-мощностите в Добричко на 17 юни", " Максималните работни мощности ще бъдат намалени с 40% заради дисбаланс" и т.н и т.н. За да се предпази електроенергийната система на България от аварийни режими е наложително да се направи това. Иначе има риск от спиране на тока, непредвидени ремонти, още по-големи разходи. ситуацията на пръв поглед е патова. Но това е само на пръв поглед. При по-детайлно взиране ще видим, че решението е много лесно. Какво прави търговецът, когато види, че стоката не се продава, Естествено, намалява цената, колкото и да му се иска да не прави това. Само стокооборота може в крайна сметка да го изкара на печалба. Та, да се върнем на нашия случай. Около обед имаме свръхпроизводство на електроенергия от слънчеви централи. На всичкото отгоре този ток е и най-скъп от всички други. Намалянето на мощността пряко ощетява тези производители.(Отделен е въпросът кой и защо разреши да се построят. Това за сега е обективното положение.) Някакси ако внушим на собственика на такава централа, че е по-добрев да вземе някакви( примерно 4-5 стотинки на киловатчас, отколкото нула) по обед и съответно внушим на хората, че по обед е хубаво да консумират повечко ток, енергийната система ще излезе от ситуацията. Как може да стане това? На първо време с преговори със собствениците на фотоволтаични паркове. Панелите така и така са инсталирани, всичко е свързано и работи, не е ли по-добре вместо ограничаване(спиране) да има нещо като обедна тарифа на доста ниска цена? Консуматорите няма да се нуждаят от много кандърдисване. Достатъчно е да им се предложи една добра цена на обедния ток и веднага потреблението на обед ще нарастне. Като резултат какво може да се получи? 1. Подобрява се сигурността на ЕЕС 2. Няма да се спират слънчевите централи по обед. Ясно е, че работещо предприятие е по-добро от неработещо такова. 3. Хора с ниски доходи ще имат възможност да ползват по-евтин ток около обед, т.е. има и социален ефект. 4. Предприятията също ще могат да ползват по-евтин ток в работно време. Малка глътка въздух за потъващата промишленост. 5. Омразните на почти всички фотоволтаици ще станат с една степен по-приемливи. 6. Управляващите ще могат да тръбят наляво и надясно, че са намерили соломоновско решение за тока и ще трупат дивиденти за бъдещи избори. 7. ДКЕВР също ще пишат дивиденти. Техническата страна също не е кой знае колко сложна. Повечето статични електромери си имат и собствен часовник и по четири тарифи, от които в момента се ползват две.