"Трагизъм и просветление в поезията на Димчо Дебелянов".
Тази тема беше изтеглена на кандидат-студентския изпит по български език и литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той започна в 8 ч. и ще продължи четири астрономически часа. На него се явяват 2 354 кандидат-студенти.
Темата преставлява едната възможност на изпит за бъдещите студенти - аргументативен текст по проблем, поставен чрез творчеството на конкретен автор от българската литература.
1905 са явилите се на кандидатстудентския изпит по български език и литература. Една единствена работа е анулирана за преписване.
Вариантът беше изтеглен от кандидат-студента Асан Топов от село Вълкосел, Гоце Делчевско. Той изтегли и контролната тема - „Животът като изпитание в поезията на Пенчо Славейков".
Вторият вариант на изпита е аргументативен текст в избрана от кандидата жанрова форма, в който да се интерпретира проблематика, зададена чрез цитати от включените в изпитната програма литературни произведения. В този случай проблемът трябва да бъде изведен и формулиран от кандидат-студента.
Цитатите, върху които трябва да работят бъдещите студенти, са „Къде вървим, не мислим твърде, посока няма в наший път" (Иван Вазов - „Линее нашето поколение") и „Пустиня е сърце без идеал" (Пенчо Славейков - „Сърце на сърцата").
Алтернативният вариант на изпита беше изтеглен от Иван Бързаков от София.
Преди да бъдат изтеглени въпросите, заместник-ректорът на Софийския университет Мария Шишиньова влезе с усмивка в залата, носейки запечатани пликовете и каза на кандидат-студентите, че октоподът Паул е подбрал в тези пликове неща, които те много искат и ще се представят успешно.
Припомняме, мекотелото стана известно с верните си прогнози за мачовете от световното първенство по футбол.
С днешния изпит се кандидатства за 16 специалности - Философия, Психология, Културология, Библиотечно-информационни науки, Педагогика, Социални дейности, Неформално образование, Българска филология, Славянска филология, Румънска филология, Арменистика и Кавказология, Предучилищна и начална училищна педагогика, Социална педагогика, Специална педагогика, Логопедия, Физическо възпитание и спорт.
По мнение на доцент Бойко Пенчев кандидат-студентите няма да се затруднят на изпита.
„Димчо Дебелянов е добре изучаван в средния курс", посочи той и добави, че в поезията на автора има човешки универсални мотиви. „Тя не би затруднила кандидат-студентите повече от друг автор", коментира още Пенчев. По отношение на втория вариант той отбеляза, че ще се изисква самостоятелно мислене и излагане на аргументи. „Става въпрос за идеал и неговата липса", изтъкна той.
Самите кандидат-студенти и техните родители приеха спокойно темата на изпита.
Който е чел, който сериозно се е занимавал, трябва да се справи добре, коментираха някои родители в двора на университета. Те често припомняха, че на предварителния изпит също се е паднал Димчо Дебелянов и поради тази причина се надяват децата им да не се затруднят с темата.
На излизане от университета едва час и половина след началото на изпита кандидат-студентка заяви, че е предпочела съпоставката на цитатите, но впоследствие решила да се откаже и да разчита на представянето си от предварителния изпит.
Препоръчително е кандидат-студентската работа да бъде в обема, определен от предоставения комплект от листове, посочиха по-рано от СУ.
Кандидатите трябва да изберат какъв интерпретативен подход ще използват на изпита - контекстуален, теоретично обоснован, аналитичен, съпоставителен, междутекстов. Предлаганият формат на изпита е насочен към установяване на наличието на действена компетентност, а не на наизустени знания, допълниха от висшето училище.
Night Rider
на 13.07.2010 в 01:22:29 #9Малоумници, СУ не е единственото висше училище, както София не е България, омръзна ми всяка година да разправят какво е станало в СУ, други университети няма ли бе
Кога ли ще минат с булдозерите през тва СУ

Total
на 12.07.2010 в 19:15:17 #8Октоподът Паул предсказа: galleria.bg
Потребител
на 12.07.2010 в 12:27:59 #7Винаги съм се чудел - какво общо имат родителите на пълнолетни хора с темата на кандидатстудентските им изпити
Сульо и Пульо
на 12.07.2010 в 12:05:54 #6Спокойно, свободните места в университетите са повече от броя на завършилите средно образование. Системата има нужда от неотложни и дълбоки реформи, иначе няма никакво значение какво ще се падне на изпита. Пак ще получат дипломи, и пак няма да знаят нищо, а държавата ще дава все повече пари. А ако някой случайно е научил нещо полезно, ще замине за чужбина.
tоkyo_red
на 12.07.2010 в 11:54:10 #5Залагам на 20 и ...% двойки
kokoboi
на 12.07.2010 в 10:56:44 #4Един голя к*р за студентите
ШвеБс
на 12.07.2010 в 10:16:47 #3мдам, бъдещето не е това, което беше
mrasnika
на 12.07.2010 в 10:01:32 #2Димчо ме вкара в СУ, прогнозирам много двойки и този път
Минувач
на 12.07.2010 в 09:53:05 #1Твърде наивно е да се надяват за "наличието на действена компетентност" в тези 18-19 годишни младежи. Очевидно такава липсва и в тези, които са поставили летвата.