Опозицията залага на проблема със софийския завод за отпадъци в предизборните си коментари. Това заяви министърът на околната среда Нона Караджова по време на заключителната общинска сесия на Националното сдружение на общините за този мандат, цитирана от БиТиВи.

Според нея сред редиците на опозицията личи искрено желание за провал на проекта. Това не е правилната национално отговорна позиция. Ако има провал, ще има санкции, а ако има такива, ще ги плащат всички, включително и симпатизантите на опозицията, коментира Караджова.

Екоминистърът каза още, че втората фаза на проекта за интегрирана система за третирането на отпадъци в София, която ще бъде одобрена от Еврокомисията, няма да се различава съществено от първоначалния вариант на Столичната община.

По думите й няма нищо лошо в това да се търси поевтиняване и ефективност на разходите за оползотворяване на горимите отпадъци. Когато проектът е правен, е нямало как да се съчетае с мощностите в "Топлофикация-София, тъй като тогава собственик на дружеството е било правителството, обясни министърът.

По повод вариантите за евентуална нова такса върху битовите отпадъци, Караджова уточни, че това не е в прерогативите на нейното министерство, но посочи, че в европейската практика има различни варианти за заплащането й.

Бих окуражила всяка община, която започне да прилага нова такса върху битовите отпадъци за кварталите с индивидуални жилища. Това обаче е по-трудно при многофамилните жилища, изтъкна екоминистърът и добави, че методът за изчисляване на таксата трябва да е според спецификата на града или квартала.

Караджова припомни, че Законът за местните данъци и такси е предвидил и двата начина за начисляването на таксата - и според данъчната оценка, и според количеството. Според нея обаче в момента вторият вариант е приложим главно за бизнеса. И бизнесът, и гражданите обаче трябва да са солидарни в заплащането на другата част от таксата - за поддържането на обществените пространства, допълни министърът на околната среда.