С някои от най-популярните артисти в България стартираме нова кампания, насочена срещу наркотиците в училище. Това обяви служебният образователен министър Галин Цоков по време на символично откриване на инициативата на Министерството на образованието и науката (МОН) "Просто кажи "не" на наркотиците". В кампанията се включват някои от най-известните творци, актьори и музиканти в страната - Весела Бабинова, Захари Бахаров, Луиза Григорова, Михаела Филева, Свилен Ноев, Владимир Ампов - Графа, Виктория Терзийска, Тодор Димитров - Торино, Владимир Зомбори и Нина Николина. Информация за представянето на инициативата беше оповестена от пресцентъра на МОН.

"Кампанията е напълно различна от всички до момента, защото с нея целим да въздействаме на учениците и да ги накараме да се замислят - как определена грешка и поведение може да доведе до толкова сериозни последици", коментира Цоков.

В презентационно видео артистите насърчават младите хора да вярват в себе си, да не се поддават на лошите навици и да се научат да казват "не", когато биват подтиквани да тръгнат по този път. Творците подчертават колко е важно навреме да се търси помощ, защото тя е животоспасяваща. Те посочват още, че младите не бива да се срамуват и трябва да говорят открито за проблемите си, което всъщност показва сила и осъзнатост от тяхна страна.

В рамките на кампанията по разкази на ученици от 11 клас са заснети три филма с участието на Захари Бахаров, Луиза Григорова и Весела Бабинова. Те разказват за непредвидени и тежки събития от живота на младежите, които ги тласкат да тръгнат по пътя на наркотиците. Базирани са на реални събития от живота, които всеки може да преживее. Тези истории същевременно могат да бъдат мотивация, защото показват личната победа на всеки един от героите - как те успяват да се излекуват зависимостите, да се върнат при близките си и отново да са щастливи.

В инициативата със свои разкази са се включили 55 ученици, като 3 от историите са филмирани. "Това е нашата цел - да покажем истината, да покажем пагубното въздействие на наркотиците и това да отиде до сърцата на учениците и техните родителите. Да видят, че последствията са сериозни, понякога са за цял живот, и са нужни много усилия, сила и подкрепа, за да се преодолеят и децата да се върнат отново към живота. И затова е толкова важно да знаят и да могат просто да кажат - не", заяви Галин Цоков.

Обучават 84 психолози да се борят с наркотиците в училищата

Обучават 84 психолози да се борят с наркотиците в училищата

Специалистите ще бъдат разпределени по трима във всяка област

Филмите са подходящи за ученици в гимназиален етап на обучение и ще бъдат изпратени до училищата в страната. Прожекциите им могат да се организират като извънкласна дейност, на която да присъстват учители, психолози и други специалисти, като темата след това да се коментира в беседа или дискусия, на която младежите да задават въпроси. Видеата могат да се гледат и в рамките на часа на класа.

Министър Цоков благодари на всички артисти, включили се в кампанията. "Те показват не само, че са важни за културата ни, а са хора, които имат гражданска позиция и отношение към децата и учениците на България", отбеляза той. По думите му тяхното участие ще даде още по-голяма сила на кампанията, защото учениците ще усетят с емоция послания им и ще се вдъхновят от техния пример. Популярните личности ще посещават и различни училища в страната, за да се включват в дискусии и да разговарят с учениците.

"Да кажем "Не" на наркотиците, и "Да" на здравословния начин на живот, на изкуството, на спорта", призова образователният министър. Той посочи също, че МОН от години разработва и изпълнява национални програми за развиване на талантите на децата ни - с извънкласни дейности, занимания по интереси, спорт, изкуство, за да нямат нито необходимост, нито време да усвояват лошите навици.

"Само за 2024 г. над 300 000 ученици бяха включени в инициативи, мерки, програми и събития, свързани с темата за превенция на наркотични вещества. Обучени са над 4400 специалисти за работа с учениците и още толкова за работа със техните семейства. МОН се стреми непрекъснато да увеличава и броя на психолозите и педагогическите съветници в образователните институции в страната, като в момента системата разполага с 1400 психолози и над 900 педагогически съветници", заяви Цоков. "Всичко това няма да има такъв успех, ако не сме заедно", завърши той.

Нина Николина изтъкна, че родителите са изключително важен фактор за възпитанието и образованието на децата. "Децата следва да са запознати и да са наясно, че този път е много опасен", каза тя.

От своя страна Тодор Димитров - Торино призова всички деца и ученици да не позволяват на наркотиците да бъдат пречка за успеха, мечтите и целите, които имат.