Научен колектив с ръководител проф. д-р Борис Гълъбов от Химическия факултет на Софийския университет е носител на новоучредената голяма награда за научни изследвания на висшето училище.

Това съобщи в аулата на СУ на честването за 120-годишнината на висшето училище неговият ректор проф.Иван Илчев, цитиран от БНР.

Паричният размер на наградата е 10 000 лева. Тя е определена от комисия, като са били обсъдени общо шест кандидатури за наградата.

С връчване на награда за научни изследвания, празнично шествие, бал с маски и с множество други прояви Софийският университет "Св. Климент Охридски" отбелязва днес 120-годишнината от създаването си.

В 15.30 ч. от СУ до Народния театър ще тръгне празничното шествие, организирано от висшето училище. В него ще участват гостите на научната конференция за честването, преподаватели, студенти и служители от СУ, както и негови възпитаници.

По пътя на шествието из центъра на София към него са поканени да се присъединят държавници, политици, дейци на науката, културата и образованието.

От 240-те народни представители в сегашното 40-то Народно събрание 80 са завършили СУ.

Участниците в шествието ще присъстват от 17.30 ч. в Народния театър на тържествен концерт, на който свои стихове ще четат преподаватели от СУ. Проявата ще завърши с изпълнение на "Бистришките баби".

След концерта участниците в шествието ще запалят 120 факли и ще тръгнат по обратния път към сградата на висшето училище.

От 20.00 ч. във вътрешния двор на Ректората ще започне бал с маски. На четири сцени ще се изявят десет български групи, сред тях "Уикеда" и "Джендема".

Софийският университет "Св. Климент Охридски" е първото българско висше училище.

Занятията започват с четирима редовни и трима извънредни преподаватели. Сред тях са Александър Теодоров-Балан, Любомир Милетич, Иван Георгов, всичките със солидно европейско образование и научни изяви, Станимир Станимиров - директор на Софийската класическа гимназия, както и Никола Михайловски, Йосиф Ковачев и Иван Данев.

Студентите са 43-има, само мъже.

В приетия Временен правилник се предвижда функционирането само на Историко-филологическо отделение с три основни дисциплини - история, славянска филология и философия с педагогика.

На 31 януари 1889 г. седмината са назначени за първи преподаватели на Висшето училище.