Софийският университет е в изключително затруднено финансово положение и няма гаранции, че ще може да продължи нормално учебния процес през зимните месеци.
Това е заявил ректорът на СУ проф. Илчев на срещата си с членове на Студентския съвет на университета.
Той е споделил, че СУ „Св. Климент Охридски" ще може да функционира през октомври, но за ноември и декември няма гаранции, ако не бъдат отпуснати допълнителни средства, за да завърши годината.
На срещата е станало ясно, че ректорското ръководство не може да поеме никакви ангажименти и да даде каквито и да било гаранции за решаване на проблема със спряната вече от два месеца топла вода в общежитията на СУ в Студентски град.
Ректорът е изразил надежда да има консенсус по този въпрос между СУ „Св. Климент Охридски" и Топлофикация - София ЕАД, след като бъде изготвен нов план за разсрочено изплащане на задълженията.
По повод стипендиите проф. Илчев е отговорил, че в момента Комисията по държавни стипендии на СУ разработва нова методика и правила.
Комисията е констатирала, че няма да може да се справи с наличните средства, за да изплати всички стипендии до края на годината и затова е взела решение и е изпратила писмо до Министерството на образованието за отпускане на допълнителни средства по перо стипендии.
Студентски съвет е на мнение, че за решаването на финансовите проблеми на най-старото висше училище в България трябва да се погрижат всички отговорни лица както ректорското ръководство на СУ „Св. Климент охридски", така и Министерството на образованието и Министерството на финансите.
СС застава твърдо зад позицията, че ректорското ръководство трябва да преосмисли сериозно финансовата политика на Университета, ако иска да запази авторитета му и той да продължи да бъде предпочитано място за бъдещия елит на България.
Студентите напомнят, че такова преосмисляне е необходимо, тъй като заложените параметри в бюджет 2011 няма да бъдат по-различни от досегашните.
ptitsa
на 26.09.2010 в 23:19:06 #44"та руснаците идваха от нас да крадят. Виждал съм го с очите и в Пловдив, и в Москва" Да крадат или да разузнават? Те обичат да знаят какво и къде става. В някои области те бяха добре, имало е у нас някои, в които са били добре, не знам. аз като излязох гледах на нашата наука отвън. Така по-добре се вижда. Иначе шум, хвалби, ограничен достъп до информация и се заблуждаваш, че нещо става и нещо се върши. Горе-долу гръцки трик за позиции и топло място. Като притигнах там - гледам шум, тинтри-минтири, отлично поведение...После - абсолютно нищо от това не е приложимо, нищо не може да се публикува...та опряха на мои резултати получени от някъде си и то още 3 човека, балканска софра... Остави, виждах го това и у нас. Предпочитам да гледам отвън навътре вместо обратното. повече се вижда. В руската наука имаше база, но таак и не разбрах защо работеха с допотопна апаратура вместо да купят хубава, а плащаха на personal уж да я поддържа, т. е. нищо да не прави. Същото и в Австрия. На това му викат социална демокрация, но това си е пълна лъжа и хората така изостават в науката и в работата, създават се фалшиви позиции на уж инженерен personal..то и за него лошо.
Юлиан-3
на 26.09.2010 в 23:13:47 #43плебст,васко те попита нещо!.....

ptitsa
на 26.09.2010 в 23:07:47 #42"За съжаление, духовната криза след ПСВ разсипа всичко, а Белият и особено Червеният терор унищожиха всичко. " Е...тук ли ще спреш? значи умрях и повече няма живот? нали затова са измененията - за да се движим в такт и пулс. Като гледах едни мои стари работи денс- ами че то авторитарни себевлюбени задържащи идеоти - ето какво са били те...ама ние да им вярваме, и по-лошо, да вярваме, че ТЕ може нещо да направят за нас и за науката в Бг..Трънки...те за тях си не могат...т. е. само за тях си могат... Сега какво?
12 без 2
на 26.09.2010 в 22:58:58 #41Дядо Иван - отново да заповяда!!!
С нами Бог! Амин! 
ptitsa
на 26.09.2010 в 22:58:06 #40"Преди 20 г. имахме елитарно висше образование, което все още можеше да се нарече такова. Защо туй костовашките лейки сте толкоз кухи и не искате да погледнете реалността в очите? " Бе май не си прав. В България висшето образование никога не е било наистина на ниво. Заблуждавахме се, караха ни да вярваме. Когато отидох в Москва обаче се поизпотих когато видях тяхната база и преподаването ососбно на специалните дисциплини. Тук в Бг дебела сянка за наще момченца завършили в Москва, аз си бях изключение и преди и сега, набутах се между шамарите да уча там. Средното ни образование беше доста добро и специализираното и общото, но висшето - заблуда. При бедна експериментална база, при учители теоретици, повечето абсолютно авторитарни - забрави. Какво да се запази - СУ трябва да се запази, но ние ли да им берем кахъра? Нека се самоизяждат. Това е един начин на чистка. Ще останат по един (да се надяваме най-добрите, по-скоро най-хитрите) в classическите филологии, журналистика история, право..Физиката, химията - ще е пак така - предимно за преподаване, не за наука..За наука ще си има работни временни групи
12 без 2
на 26.09.2010 в 22:57:14 #39Разкрих ви в подходящи стихове критичната ситуация около СУ и българската университетска наука изобщо. Ако ви кажа, че сте копелета на онова време, изродени от доверчивостта, наивизма и недалновидността ни тогава, няма да повярвате, обаче си е така.
Копелета сте и готованци, мамицата ви недъгава седерастична, и най-малкото, което правя всеки ден, е да призоввам Русия да ви бутне (барабар с идолите ви) в трапа!

12 без 2
на 26.09.2010 в 22:51:02 #384. Сън сънувах, ой нерадост, опустяла младост, гроб в усоя, гроб сирашки под шумата гъста. И на гроба, ой нерадост, опустяла младост, кръстоклоне - кръст юнашки, и пиле на кръста. Заран пиле, ой нерадост, опустяла младост, пей, нарежда как сирака сирашки е минал. Вечер пиле, ой нерадост, опустяла младост, пей, нарежда как юнака юнак е загинал. Сън сънувах, ой нерадост, опустяла младост, сън сънувах, сън прокоба - сънувах си гроба...
П.К. Яворов, из "Хайдушки песни"
ptitsa
на 26.09.2010 в 22:44:38 #37"още един от световна цласа:" Виж ли ся, хич не му е световната classата, честно казано. Въпрос на виждане. Също както един мъж преценява една жена (за какво става и като бъдеща майка), и също както един работодател преценява един работник - докъде може да се стигне с него, колко може да се получи и колко максимум може да даде. Така и аз го преценявам по мои критерри. А те са: 1/ има ли интересни идеи, които да сподели с мен, 2/ Има ли интересна апаратура, до която да ми даде достъп та да нацуха и аз нещо ново 3/ Познава ли влиятелни хора за да издейства пари за наука на групата си 4/ Ще ме запознае ли с тях или добри колеги 5/ Ще публикуваме ли заедно или хсте се надлъгваме Въпросният е теоретик преди всичко. Това грее предимно него - да каже Колко съм велик и да напише нещо си, често обясниващо експерименти, направени някъде си. С тази теория той може да чете може би добри лекции, но и това не е гаранция. Може да има дълъг списък от публикувани работи защото не зависи от други за ползване на апаратура (което е добре за малки недоразвити страни като Бг). Ама кой го грее от неговата гениалност/ Кого е научил на нови неща и умения? За колко души е създал работа?
12 без 2
на 26.09.2010 в 22:43:59 #36Ти даже и за подправка на тоя буламач не ставаш. Я се скрий, или ставай овреме съработник на делото ни! Такъв лигав и надупен към недъгавия Йерусалим, не ни трябваш!

12 без 2
на 26.09.2010 в 22:41:32 #35Досега ви прощавахме, но вече сме във фазата на Светия Дух. Бутнете ли университета ни заради алъшверишчийството си, ще си отгърмите и вие. Посягате едновременно и на хляба, и на Словото ни, но тъкмо това ще е краят ви! Кански ще са мъките, в които ще издъхне тоя строй, тая система и нейните нещастни сподвижници. Понеже е завещано в Завета от Господа ни: "Който похули Отца и Сина, ще му се прости, ала който похули Светия Дух, ням да му се прости навеки"

12 без 2
на 26.09.2010 в 22:37:20 #34Господството на парите усилва до хипертрофия масовизацията и тоталната власт, а не господството на политическите лозунги. Днешният капиталиъзъм с унищожаването на образованието, културата и духовността доказа, че е безброй пъти по-тоталитарен и от най-страшния соц. Защото соцът си отиде и сякаш беше ясно как трябваше да го бутнем. Докато безпросветността сред тълпите днес просто пречи да видим алтернативата на днешния отчайващ ред в мъглата от хаотични цветове, звуци и всякакви пошли произведения на маркетинга и медиите. Всичко крещи... и никой даже не се сеща да търси истината, и изглежда децата дори не могат да отронят: "Царят е гол!", понеже глупаците днес минават за умни, и тотално се подражава на просташкия им мимезис. Зверско време, времето на Звяра, според Библита, последните времена...

12 без 2
на 26.09.2010 в 22:28:30 #33Преди 20 г. имахме елитарно висше образование, което все още можеше да се нарече такова. Защо туй костовашките лейки сте толкоз кухи и не искате да погледнете реалността в очите?
Какъв комунизъм ви гони днес, в условията на зверски капитализъм??!
И чия е идеологията, която не търпи духовност, а само съизмеренията на печалбарството и еснафщината???
Ако не вярвате на мене - ето, професорът ви го казва в интервюто, дремете ли или просто буйствате като луди зубъри??! 
ptitsa
на 26.09.2010 в 22:27:16 #32" преподаватели, писали учебници" Тук ако беше сложил едно ПРЕ преди "писали" нямаше да си много в грешка. Материалът те не са го измислили, програмата им се отпускаше отгоре, и те си подбират подходящо (най- вече за себе си) представяне на основата на други учебници. "Докато СУ е с най-голяма субсидия и пищи, че няма пари Ту строи нови сгради и блоцкове. Как става това?" СУ е надуто от едно време. Идеята е била да бъде елитно, единствено, classическо..Сега много от преподавателите и преподаването е остаряло и ненужно. Техническите университети са били винаги по-добре субсидирани заради някакво (често неоправдано) мнение за връзка с практиката и индустрията, и потенциала. Често последното се явява лъжа и спекултация но се отпускат повече пари. Парите за студентите са най-важните, няма пари, няма студенти, няма преподаватели. Не знам как са ги разпределили, би трябвало да има отчестност за това с две думи, отпуснати колко си, по студенти еди колко си.. Все едно да получиш заплата (която и така и така не стига) и да ти трябва да решиш кое по-напред. Може да е СУ с най-голяма субсидия, ама може тя да не покрива дори нуждите за студентите. Трябва да се научат тези да говорята ясно, ама изгодно ли им е това?
12 без 2
на 26.09.2010 в 22:20:49 #31Днес дълго време, и още преди да прочета интервюто, непрекъснато ме провокираше мисълта, че университетът е творение на една друга, духовна, диаметрално противоположна на днешния масов комерсиализъм епоха, която си е отишла завинаги (а именно същинското и късно Средновековие). Все още нишките, свързващи университетите с оная епоха са живи, но едва мъждукат. Жежката шизофренична ситуация около буржоазния капитализъм и пословичната чифутоамериканска алчност и сребролюбие прокоби и унищожи всичко!

12 без 2
на 26.09.2010 в 22:09:15 #30Пост 40 - внимавайте, това е крадливото ми менте от израелското посолство, което преди малко застъпи на смяна!!!

bravo
на 26.09.2010 в 21:48:41 #2912 без 2 | 26.09.2010 20:39 За тоя проф. Никола Георгиев ли става дума? http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=1634§ionid=4&id=00009 ========================= За него. Глупави неща говори в това интервю, както и много умни, но в час има какво да научиш от него.
12 без 2
на 26.09.2010 в 21:44:46 #28Още малко: " - След тези думи едва ли имате шанс да се кандидатирате за ректор. - Много важно. Университетите в Европа са основани от духовници. В основната си част тези духовници са живели доста аскетично. Аскетичният начин на живот е по-близък до академизма и до академическите занимания."

12 без 2
на 26.09.2010 в 21:43:08 #27Едно интересно мнение от интервюто с въпросния професор, което донякъде споделям: "Моето чудашко мнение е следното. Не бих спал спокойно, ако знаех, че заплатата ми е по-висока от заплатата на един шофьор на автобус в София, да не говорим за един миньор. Професорите нямат място сред т. нар. "социален елит". Най-малко в българския такъв - знаете какво представлява той. Живеем в общество, в което доходът се приема като мяра за уважение. Което говори за буржоазността и еснафлъка на това общество. Университетският преподавател не бива да получава висока заплата."
12 без 2
на 26.09.2010 в 21:39:58 #26За тоя проф. Никола Георгиев ли става дума?
http://www.segabg.com/online/new/articlenew.asp?issueid=1634§ionid=4&id=00009
bravo
на 26.09.2010 в 20:57:40 #25Бях един от най-слабите студенти в СУ. Щом минах до 4-ти курс, смятайте какво е нивото.
Стари преподаватели, писали учебници, ги виждах в ролята на сенилни ологофрени.
Нито един преподавател нямаше целта да ни научи. За тях мотото беше "младежта е проста"
Обаче има двама, дето са готини.
Никола Георгиев (той е светило)
и Джендема 