Училището в Калище изпусна шанса да се съживи. Това заяви просветният министър Румяна Коларова в интервю за БиТиВи. Тя очерта два варианта, при които децата на бежанците, неприети в село Калище, могат да посещават училище. В проблемното село има само 18 ученици, в три слети паралелки.
Припомняме, в първия учебен ден жителите на ковачевското село изразиха недоволството си, че смесеното им училище ще бъде посещавано от деца бежанци от близкия Национален детски екологичен комплекс. Родителите на 18-те ученици в училището заплашиха, че ще преместят децата си, ако бежанците влязат в класните стаи. На родителска среща те решиха да не допускат в училището деца от Афганистан и Сомалия.
Министър Коларова обясни, че децата на бежанци може да посещават учебни занятия в Земен или в София. Тя посочи, че благодарение на Министерството на образованието е предотвратен по-сериозен скандал, свързан с политизиране на случая.
Вчера Общинският съвет все пак прие декларация, с която се иска премахването на центъра до 30 октомври. Министърът на образованието призова, където не желаят деца на чужденци да го обявяват по-рано, тъй като не иска да изпраща деца във враждебна среда. Коларова не скри, че е била изненадана от острата реакция в местните хора.
Тя е категорична, че не отговарят на истината твърденията, че е имало заплахи да се спре училищният автобус, ако децата на бежанците не бъдат приети.
Просветният министър не смята, че незнаенето на езика ще е проблем, тъй като има деца от малцинствата, които започват училище като знаят по-малко български от тях.
По-рано заместник-председателят на Държавната агенция за бежанците Васил Върбанов обяви, че афганистанчетата ще посещават учебни занятия във Враждебна.
projekt
на 17.09.2014 в 16:08:48 #3тя искаше да каже че от тук нататък който не е с нас е против нас. може скоро да затворят даскалото защото не са съгласни с официалната власт. тоя Плевнелиев къде ги намира тия капацитети... да си хваща самолета и да ходи на луната тоя боклук. то и гласа като му чуеш и то става ясно що за президент може да е. към такива обръщението е "ТО" не го знаеш мъж ли е жена ли е, чука ли се или го чукат.
Алгораб
на 16.09.2014 в 17:20:47 #2Да ги води на училище в Зоологическата !!!
Алгораб
на 16.09.2014 в 17:19:55 #1Тая да внимава, че след един месец ще е никоя и да не вземем да си говорим по друг начин!