Мартин Вечев е носителят на наградата "Джон Атанасов" за постижения в развитието на компютърните и информационните технологии и информационното общество за 2009 г.

Наградата му беше връчена от президента Георги Първанов на церемония на "Дондуков" 2.

32-годишният Мартин Вечев е завършил Софийската математическа гимназия и математика и информатика в университета Симон Фрейзър в Канада. Защитил е докторска степен в университета Кеймбридж.

От 2007 г. Вечев работи в изследователския център на IBM, T.J. Watson Research Center, в Ню Йорк.

Работата му е свързана c използване и създаване на нови формални методи за синтезиране и доказване на сложни конкурентни алгоритми. Резултати от неговата работа се използват в следващото поколение американски военни кораби.
Вечев е автор е на 23 международни научни публикации.

По-рано президентът Първанов връчи орден "Стара планина"-първа степен, на академик Ангел Ангелов, дългогодишен директор на Централния институт по изчислителна техника, за изключително големи заслуги към България в информационните технологии, компютърната техника и автоматика и по повод 80 години от рождението му.

В словото си държавният глава изтъкна, че този израз на признателност към академик Ангелов е знак на уважение и към цяло поколение български учени за приноса им в развитието на информационните технологии в България и Европа.

От своя страна академик Ангелов изрази удовлетворението си за признателността към работата на българските информатици. Той подчерта, че приема връченото отличие за над половинвековната си дейност в областта на информатиката и като знак за високата оценка, която страната ни дава за постиженията на неговите колеги.

Академик Ангелов подчерта ролята за развитието на информатиката на създадения в България Централен институт по изчислителна техника, обединяващ 2900 души експертен и технически персонал.

Той отхвърли идеите, че отделяните средства за наука трябва да бъдат намалени, а ролята на БАН в българското общество - ограничена и изтъкна увеличеното финансиране от страна на държави като Германия, Япония, Русия и Китай за реализацията на проекти в областта на информационните технологии.

Академик Ангелов подкрепи тезата на държавния глава, че вложените в науката средства трябва да бъдат възприемани именно като инвестиция в бъдещето на страната и че особено в периоди на криза инвестирането в наука е изключително ценно, тъй като потенциалната възвращаемост е висока и се постига в кратки срокове.

Академик Ангелов изрази надеждата си, че страната ни ще успее да създаде условия за изграждането на повече млади български учени, които да съхранят и развият успешните традиции на българската информатика.