Експерти разбиха на пух и прах енергийната гордост на кабинетамеждусистемните газови връзки.

По време на конференция Любомир Денчев, бивш шеф на „Булгаргаз”, постави въпроса: „Как да спасим енергийната си сигурност от потъване?” Неговият отговор е: Да не сме пасивни наблюдатели.

Проблемите, които чукат на вратата ни, са доставките на природен газ за България, смята Денчев. За момента Русия е единственият ни доставчик, а единственият маршрут е през Украйна.

Договорът между Русия и Украйна за доставки на природен газ приключва през 2019. Според Любомир Денчев едва ли този договор ще бъде продължен, тъй като в момента Руската федерация показва стремеж да заобиколи Украйна.

Геополитиката се среща с геоикономиката, смята той. Алтернативите за България според него не са толкова сигурни, а „Турски поток” е по-скоро невероятен вариант.

Според експерта страната ни не прави нищо, за да подсигури газовите си доставки. Междусистемните газови връзки със съседните страни, по думите му, са гарантирани само като финансови разходи и политически приходи. Връзката със Сърбия била превъртане на природния газ от Русия. Алтернатива е гръцката връзка, която при определени условия може да тръгне през 2020 г.

Самият Любомир Денчев не очаква решение на газовия ни проблем от Каспийския регион. Според експерта именно такава е действителността ни, а другото са политически фойерверки или политическо късогледство.
Неаргументирани са надеждите за газов хъб в Черно море, посочи още Денчев, но допълни: „Дай, Боже, да има газови залежи.”

От незаобиколим фактор, България се превърна в заобиколен, смята и Любомир Кючуков, директор на Института за икономика и международни отношения. Дано да има светлина в края на тръбата, пожела от своя страна той.

Черноморският регион генерира сериозни рискове за националната сигурност, смята Кючуков. Такива рискове са геополитическата конфронтация и регионалните конфликти в Черноморието.

Често този регион се оказва терен на гореща война, смята Кючуков. Черноморският регион бил ареал на множество замразени конфликти. България не може да си позволи да не бъде проактивна във външната си политика.
Черноморският регион има стратегическо значение за ЕС, посочи и посланик Валентин Радомирски. Според него има амбивалентност на европейската политика за региона. ЕС бил съсредоточен върху икономическото си проникване в Черноморския регион. Не ни заплашва стабилност, притеснява се Радомирски.

Общо експертите са на мнение, че страната ни трябва да подкрепи диалога Русия – Украйна. Рисковете за страната ни могат да дойдат от замразените конфликти в региона, руско-турските противоречия, кризата в Украйна, както и потенциална бежанска вълна през Черно море.