В Москва темата с българския хъб в момента не се обсъжда. Това категорично заяви руският министър на енергетиката Александър Новак пред кореспондента на БНР в руската столица.
Новак коментира, че Москва е чула за идеята на страната ни да създаде газов хъб от медиите. В Министерството на енергетиката подобни предложения от България няма и не са постъпвали. Затова в момента тази тема не се обсъжда, категоричен е Александър Новак.
На уточнение от страна на кореспондента на БНР, че това е официално българско предложение през последните няколко месеца, Новак коментира, че не разбира какво означава газов хъб, ако няма поставени тръбопроводи до това място. Той попита откъде ще влезе този газ и какво означава идеята за газов хъб. Руският енергиен министър смята, че ако няма доставки на газ по дъното на Черно море и проекта „Южен поток”, не може да има и газов хъб. В момента нямало детайлни разработки по темата.
Александър Новак коментира още, че възможността за маршрут в посока към България в момента не се разглежда от Москва. Той посочи пример с проекта „Южен поток”, за който твърди, че е бил затворен по идея на Европейската комисия, а не по руска инициатива.
Газопроводът „Северен поток 2” бил сред проектите, които реално предстоят да бъдат реализирани и подготовката на съпътстващата документация. Всички останали проекти, включително „Турски поток”, се намирали във висящо положение. Александър Новак обясни, че преди няколко седмици е бил подписан меморандум за проекта „Посейдон”. Този меморандум позволявал да се говори, че такъв маршрут е възможен. Компаниите, които са заинтересовани за реализирането му и за доставките на газ за Югоизточна Европа, трябвало да доуточнят по-нататъшната му реализация и доставки по него, по думите на Новак.
Той не пожела да коментира спора между „Овергаз” и „Газпром”. Обяснението му е, че това са търговски компании. Новак обясни още, че механизъм за решаването на такива спорове имало в договора помежду им.
boris
на 09.04.2016 в 23:09:48 #7Древна еврейска мъдрост гласи, че е по-добре руснаците да ти спрат газта, отколкото германците да ти я пуснат!
hmmm
на 09.04.2016 в 20:10:06 #6ето пример Николай Кокинов на 11.12.2015 в 18:40:58 #5 Този коментар е модериран, заради неспазване на общите условия.
hmmm
на 09.04.2016 в 20:04:07 #5Николай Кокинов бъркаш ме с някой, погледни себе си първо.
friend
на 09.04.2016 в 19:27:08 #4хмммм Това за идеята за газов хъб не я е имало преди 15 години. Идеята беше да бъдем "газов център на Балканите", което нищо не значи. Иначе си прав. Това е глупава и нефелна идея. Не знам дали ББ си вярва, но той говори глупости "ежедневно, ежечасно и в мащаб"
.
За да имаш такъв хъб трабва да имаш възможност за доставка на газ, изградена инфраструктура, обучени хора.... Хайде газ ще дойде отнякъде, но у нас всичко ще се обърка както с цените от различните доставчици, така и с количествата. Хора ще намерим, но те няма да са българи. Хъбът трябва да има и адекватни и качествени газохранилища. У нас ги няма и трудно може да бъдат изградени. Чирен казват, че след фракинг може да увеличи капацитета си, но там няколко пъти го предоварват и наистина в кладенците на хората се появи метан. Евентуален фракинг ще увеличи рискът и тогава пък няма да можем да нагнетяваме със сегашните атмосфери.....т.е. няма смисъл
За Чирен говорят, че е около 700 милиона, но това не е вярно. Пълни се до около 450млн куб м. Добивът е до около 4.5 милиона за няколко дни и после бързо пада. Хъбът ще трябва да разчита само на газ от тръбите, което е несериозно и той ще фалира веднага
ББ сипредставя хъба като кран, на който ще седи той еднолично и който му даде повече, на него ще пусне...
Колкото до ЮП, то той няма как да стане, ако не мине през Турция. Погледни как е разделено Черно море от руснаците и турците без присъствието на България и Румъния
Сега отношенията с Турция са лоши и няма как да се случи. До нес няма как да стигне без да засегне чужда акватория (Украинска и Румънска.) Румънците отказаха отдавна и не се занимават с този въпрос.
Освен това Газпром ще си държи на тяхното - никой да няма право да се включва в тяхната тръба......тогава къде е мястото на хъба?
Надеждата е както каза ББ да започнем да добиваме на 19ти този месец "находището" Хан Аспарух, и скоро след това да започнем да изнасяме газ по хъба.
Друг е въпросът, че Хан Аспарух е една площ в морето с виртуални граници и сондирането на първия сондаж може да започне на 19ти. ... а от там нататък има много време.
Николай Кокинов
на 09.04.2016 в 18:47:22 #3hmmm на 09.04.2016 в 15:29:28 #3 На трола Мундьо още не му е ясно че "идеята" за такъв хъб е поне от 15 години и досега не се реализирала точно по две взаимно свързани причини - защото няма интерес от руснаците, и защото сами нямаме възможност да го направим ефективно. Чисто и просто Бойко си спекулира политически с една опция която се е подхвърляна и подмятана от десетилетия, но никой не и е гледал сериозно от тези в сферата на газовата индустрия които се занимават с това. Водещ: Как гледате на идеята за изграждането на газов хъб? Христо Казанджиев(газов експерт): Весело ми е, смея се на тази идея, защото многократно беше обяснявано на правителството, че изграждането на хъб не е политическа задача, а е на базата на чисто търговски взаимоотношения с компаниите, които се занимават с търговия на природен газ. За съжаление, България няма необходимите дадености, за да се изгради един хъб. Има много фактори, които влияят върху това. Сам по себе си на територията на Европа има един утвърден хъб и това е Зеебрюге. Други хъбове не са известни. Какво да ви кажа, действията на правителството са по-скоро пиар за повдигане на имиджа, отколкото реални намерения и реални възможности. http://www.focus-news.net/opinion/2016/03/29/37572/hristo-kazandzhiev-interkonektorat-gartsiya-balgariya-e-nesiguren-stsenariy-za-dostavka-na-gaz.html Юрдане, помниш ли бройката на никовете си, серсемино
hmmm
на 09.04.2016 в 15:29:28 #2На трола Мундьо още не му е ясно че "идеята" за такъв хъб е поне от 15 години и досега не се реализирала точно по две взаимно свързани причини - защото няма интерес от руснаците, и защото сами нямаме възможност да го направим ефективно. Чисто и просто Бойко си спекулира политически с една опция която се е подхвърляна и подмятана от десетилетия, но никой не и е гледал сериозно от тези в сферата на газовата индустрия които се занимават с това. Водещ: Как гледате на идеята за изграждането на газов хъб? Христо Казанджиев(газов експерт): Весело ми е, смея се на тази идея, защото многократно беше обяснявано на правителството, че изграждането на хъб не е политическа задача, а е на базата на чисто търговски взаимоотношения с компаниите, които се занимават с търговия на природен газ. За съжаление, България няма необходимите дадености, за да се изгради един хъб. Има много фактори, които влияят върху това. Сам по себе си на територията на Европа има един утвърден хъб и това е Зеебрюге. Други хъбове не са известни. Какво да ви кажа, действията на правителството са по-скоро пиар за повдигане на имиджа, отколкото реални намерения и реални възможности. http://www.focus-news.net/opinion/2016/03/29/37572/hristo-kazandzhiev-interkonektorat-gartsiya-balgariya-e-nesiguren-stsenariy-za-dostavka-na-gaz.html
Civic Mundi
на 09.04.2016 в 13:52:12 #1Мнението на Москва, не се обсъжда в България.