Индустриалната търговска банка на Китай проявява интерес към финансирането на търговски проект за изграждане на АЕЦ "Белене".
Това съобщават от Министерски съвет след проведена среща с китайски представители. От българска страна в срещата участваха освен премиерът Борисов и вицепремиерът по европейските фондове и икономическата политика Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
По време на срещата са представени условията на българското правителство за изграждане на АЕЦ "Белене" - реализация на проекта на пазарна основа, без инвестиции от страна на държавата и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената електрическа енергия.
Представителите на индустриалната търговска банка на Китай са потвърдили готовността си за финансиране на проекта при тези условия.
Припомняме, в началото на миналата седмица от Министерски съвет съобщиха, че Китайската национална ядрена корпорация е проявила интерес към ядрения проект като на среща отново в МС са й представени същите условия.
Това стана възможно след като НЕК ЕАД заплати на АО "Атомстройекспорт" сумата от 601 617 133 евро, присъдена за произведено оборудване по арбитражното дело между двете компании, а руската компания от своя страна се отказа от натрупаните след постановяване на арбитражното решение лихви.
psp_11
на 14.12.2016 в 14:09:26 #8friend на 14.12.2016 в 13:01:00 Дефицитен район - недостиг на електроенергия - ... И такива са плановете...да се купува, а не да се произвежда...
friend
на 14.12.2016 в 13:01:00 #7Освен това къде прочете следното? Между другото в десетгодишните планове на ENTSO-e се предвижда югоизточна Европа да бъде дефицитен район за електроенергия и след 2040 г. Разбира се има нюанси в "предвижда се". Ти както си го написал излиза, че някой планира нарочно този район да бъде беден на енергия. Друг би го прочел, че има възможност този регион да си остане беден.... Не внушавай неща, които не са верни. И още нещо, къде видя, че някой ще ни плати земята и реакторите? И най-накрая - къде според теб ще сепродава тази ел енергия?
friend
на 14.12.2016 в 12:55:27 #6Стопет без договори за дългосрочно изкупуване на произведената електрическа енергия --------------------------------- 1. Как го тълкуваш това горе??? Аз го тълкувам така: Ще има краткосрочни договори за изкупуване на ел енергията. Иначе трябваше да бъде написано: без договори за задължително изкупуване на произведената електрическа енергия. Между другото точно това искаха руснаците. А ББ не е мой идол, а даже обратното - не го харесвам.
stopet
на 14.12.2016 в 12:13:27 #5Приятелю, недей да четеш статиите по въпроса като дявол евангелието. Говори се за приватизационна процедура, т.е. заплащане на вложеното до сега плюс земята. Условието е да няма договори за изкупуване, ти пишеш точно обратното. Е, ти искаш да кажеш, че не вярваш на твоя идол ББ, който забърка цялата каша. Между другото в десетгодишните планове на ENTSO-e се предвижда югоизточна Европа да бъде дефицитен район за електроенергия и след 2040 г. Така, че нека който не разбира от материята, да си мълчи и да не облъчва хората с неистини.
friend
на 14.12.2016 в 11:45:44 #4Стопет При два готови реактора, с които България ще влезе, + земята, + договори за изкупуването на ел енергията, която ще плащаме всички ние, строежът на АЕЦ Белене може да се окаже наистина печеливш. За кой обаче?
stopet
на 14.12.2016 в 11:30:10 #3Уж проекта беше икономически неизгоден (според нашите специалисти, посъветвани от специалистите отвъд океана) пък сега ще се окаже, че ще има опашка от желаещи да го реализират. Тук се очертават някои национални предатели, които го спряха и по този начин държавата е жестоко ощетена. Нещо съд....
friend
на 14.12.2016 в 11:18:12 #2Многото краткосрочни договори са един дългосрочен, но с възможност за много корупционни сделки на етапи, та да има възможност и други правителства да се облажат за сметка на обикновените хора.
friend
на 14.12.2016 в 11:16:10 #1без инвестиции от страна на държавата и без договори за дългосрочно изкупуване на произведената електрическа енергия ------------------------------------------- 1. Те инвестициите вече са направени: два реактора и земята. Освен това има и една друга инвестиция - здравето и сигурността на хората в България и около нея. 2. а колкото до изкупуването на ел енергията... то многото краткосрочни договори са си един дългосрочен.