До 2020 г. интерконекторът България-Сърбия ще бъде въведен в търговска експлоатация. Това обяви министърът на енергетиката в оставка Теменужка Петкова. Заедно със сръбския й колега Александър Антич подписаха Меморандум за разбирателство по проекта за изграждане на газовия интерконектор между България и Сърбия.
Петкова изтъкна, че от българска страна сме приключили преговорите за финансирането и сме получили 45 млн. евро по ОП "Конкурентоспособност". Българският енергиен министър изтъкна конструктивния диалог със сръбския си колега за това днес този меморандум да бъде факт. "Най-важното е, че той е ясен знак за волята на двете страни да развиват този проект", поясни Петкова.
Интерконекторите България-Сърбия и България-Гърция са сред седемте ключови проекта на Европейския съюз по отношение на енергийната стратегия. Петкова изтъкна, че те са изключително важни за Югоизточния регион.
По въпроса ще се превърне ли България в енергиен център, енергийният ни министър посочи, че самото географско положение на страната ни е такова, че се явява естествен път на потоците от природен газ. Освен географското положение обаче има и друг фактор - необходима е инфраструктура. Затова правителството работело по развитието на всеки проект, ключов и важен за диверсификацията.
Теменужка Петкова изтъкна, че на 11 ноември беше открит първият интерконектор в историята на България - този с Румъния.
По думите й, което и правителство да е на власт, трябва да се обедини около няколко приоритета - един от които е диверсификацията на източниците. "Тя означава сигурност на доставките и конкурентни цени, което изключително важно за българските битови потребители и бизнеса", посочи Петкова.
По въпроса кога ще започне строителството от сръбска страна, тя посочи, че се водят преговори с Европейската комисия за осигуряване на финансирането на този проект. В меморандума е записано, че строителните действия трябва да започнат в края на май 2019 година.
Министърът на минното дело и енергетиката на Сърбия Александър Антич оцени меморандума като важна стъпка в процеса по изграждането на интерконектора между двете страни.
По време на срещата си с енергийния министър Теменужка Петкова са обсъдили ключови елементи от изпълнението - технически детайли, място на пресичане и други, както и устройствения план и т.н.
"От сръбска страна очакваме финансиране и ще имаме възможност да използваме средства от оперативна програма в Сърбия през 2018 г.", посочи той.
Антич подчерта, че интерконекторът България-Гърция също има отношение за развитието на интерконектора България-Сърбия. Двата интерконектора трябва да влязат в експлоатация заедно през 2020 година.
"Ще имаме нови източници за доставка на газ от Южния газов коридор и предстоящия терминал за втечнен газ в Александруполис", заключи Антич.
България работи по изграждането на интерконектора Турция-България, обяви още Теменужка Петкова. По думите й към момента е изготвено предпроектното проучване за проекта и е предоставен на партньорите.
"Ето защо ясно осъзнаваме колко важен е този процес и работим изключително целенасочено в тази посока", изтъкна още енергийният министър в оставка.
Интерконекторът Гърция-България е ключов за цяла Югоизточна Европа, посочи Петкова и поясни, че той ще позволи реална диверсификация и доставка на газ не само за нашия регион, а за Югоизточна Европа. Капацитетът му е 3-5 млрд. куб. м газ.
"Надяваме се, че интерконекторът ще има една много добра ангажираност, тъй като трябва да бъде жизнеспособен от икономическа гледна точка, за да функционира нормално", заключи Петкова.
friend
на 19.01.2017 в 21:40:53 #4Бедни са нищите духом..... Как може да станеш министър и все още да мислиш, че България е някакъв център??? Няма страна, която да е център. То иначе и турците си лислят, че са център, защото там се свързва Европа и Азия.... Украйна си мисли също, че ецентър и без тях не може да семите за Европа.... Румънците си мислят същото и т.н. Малоумно е да си мислиш, че си център на Земята ...а може би и на вселената, защото според някои земята е зентър, на вселената и слънцето и луната и звездите се въртят около нея.
friend
на 19.01.2017 в 21:28:12 #3Пантю Не ти ли прави впечатление, че не се казва с кой ще бъде партньорът ни от сръбска страна? Ама бил присъствал министърът... Цялата газопреносна система на Сърбия е собственост на Газпром. С две думи.. в ход е построяването на интерконектор през Сърбия с Газпром. Това означава, че ако бъде построен Турски поток, то някъде в морето ще има отклонение, което ще мине през България. Именно затова една руска фирма с Българин начело, регистрирана на Каймановите острови взе концесията на находището Галата, което вече е изчерпано. Кой взема едно напълно изчерпано находище ей така и плаща около 300 милиона ЩД за него? Целта е да бъде използвано за газохранилище на пътя на ....Южен поток. Трасето е следното: Турски поток... Галата, компресорната станция Кривна, която е свързана с Галата... , Българската газопреносна мрежа, новото трасе до Сърбия. Така сглобени нещата практически представляват Южен поток. Така правителството на ББ ще изпълни партийната(на БСП) поръчка за изграждане на ЮП, заобикаляйки изискванията на ЕС. Защо мислиш, фирмата Южен поток не е закрита??? и до сега. ББ е национален предател, но мога да го кажа аз, а не вие русофилите. ББ обслужва руски интереси.
Пантю
на 19.01.2017 в 20:55:51 #2Предизборната торба с локуми на ГЕРБ е отворена! Преди години, ако не се правехме на по русофоби от САЩ, можеше и да стане нещо! Сега след слугинажа на ГЕРБ към САЩ и големите в ЕС, на България се отреди заличаване! Енергитичните потоци ни заобикалят, като прокажени! След години дори ще престанат да ни продават ток и други енергетични продукти, поради странните форми на управление, които ни предстоят! България вече е държава с ускорено затихващи функции! Станахме плашило за европейците! Дори бедните азиатски и африкански емигранти се плашат от мизерията в България и с радост избират да се върнат в страните си, пред перспективата да живеят в България!
dakl
на 19.01.2017 в 18:50:23 #1От древността е известно , че блаженни са верующитите и тяхно е царството небесно! Нашато политическа класа тотално проигра всички шансове на българската енергетика да се възползува от благоприятното стечение на обстоятелствата! Шансът каца веднъж на рамото,..