За намиране на заема, нужен на Националната електрическа компания (НЕК), ще има пряко договаряне с девет банки. Това обяви пред журналисти на форум за развитието на българската енергетика ресорната министърка Теменужка Петкова, цитирана от БТА. Парите са нужни на компанията, за да покрие задълженията си към двете американски централи в енергийния комплекс „Марица изток”.

Покана за пряко договаряне е била отправена към 25 световни банки. Девет от тях са потвърдили и подписали споразумение за конфиденциалност по отношение на водените преговори, коментира Петкова. Графикът за преговорите се съставял в момента.

Банките трябва да предоставят оферта. Окончателно е изяснено, че няма да се предоставя държавна гаранция за искания кредит до 650 млн. евро.

Теменужка Петкова изрази надеждата си процедурата да е успешна и да се осигури ресурс, който да даде възможност да се „отпуши” системата и да влезе свеж ресурс.

325 млн. лева от средствата веднага ще отидат към „Мини Марица-изток”. Причината е, че двете американски централи им дължат тези средства.

Разговори вече са били проведени с една от двете американски централи - "Ей И Ес". Била постигната договореност за удължаване на крайния срок за погасяване на задълженията на НЕК. Той ще бъде до 26 февруари 2016 година.

Преговори в момента се водели и с другата централа – „Контур глобал".

Когато бъдат изплатени задълженията на НЕК към американските ТЕЦ-ове, ще влезе в сила и подписаното споразумение за намаляване на таксата за разполагаемост, която НЕК им плаща. Това щяло да спести на НЕК 97 млн. лева в годишен план.

Енергийната министърка Теменужка Петкова коментира и предложение на Българската стопанска камара (БСК) за изваждане на замразените активи на АЕЦ „Белене" в отделно държавно дружество. Тя смята, че докато няма решение на арбитражния съд по делото за централата, не е добре да се коментира. Тя очаква решението да е факт до средата на следващата година.

Експертни разговори по получения вече междинен доклад от Световната банка по модела за предстоящата либерализация на електроенергийния пазар започвали от днес. Банката отправя препоръка за преходен период на битовите потребители. Теменужка Петкова смята, че социалното министерство трябва да се намеси с модел, който е предназначен за защита на енергийно бедните.

На 11 декември българската независима енергийна борса ще започне тестова работа. Министърката обясни, че първоначално ще тръгне с количества ток от АЕЦ "Козлодуй" и ТЕЦ "Марица-изток" 2.

От своя страна шефът на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов, каза, че през октомври 2015 г. НЕК излиза на плюс 14,7 млн. лева. Тенденцията не отчитала приходите от новосъздадения фонд „Сигурност на електроенергийната система". В него имало постъпления от продажбата на въглеродни квоти и 5-процентни вноски от производителите и вносителите на ток за вътрешния пазар.

По мнението на Иванов финансовите резултати на НЕК през последните месеци се променяли в резултат на предприети законодателни промени и новото ценово решение на КЕВР, което е в сила от началото на август т.г.

Шефът на енергийния регулатор обясни, че в последния месец на старото ценово решение - юли, НЕК е имала текущ дефицит от 64,5 млн. лева, за август той е намалял до 29 млн. лева, през септември - до 22,5 млн. лева, а през октомври излязъл „на плюс” 14,7 млн. лева.