Световното население достигна 8 милиарда души. По данни на ООН голяма част от прираста се дължи на развиващите се нации в Африка, съобщава Асошиейтед прес.

Сред тях е Нигерия. През следващите три десетилетия се очаква населението на западноафриканската нация да нарасне още повече - от 216 милиона тази година до 375 милиона. Това ще направи Нигерия четвъртата по население страна в света след Индия, Китай и САЩ.

Крайъгълният камък на Деня на 8 милиарда на ООН във вторник е по-скоро символичен.

Възходящата тенденция заплашва да изостави още повече хора в развиващите се страни, тъй като правителствата се борят да осигурят достатъчно класни стаи и работни места за бързо нарастващ брой младежи, а продоволствената несигурност става още по-належащ проблем.

Нигерия е сред осемте страни, за които според ООН ще се отчита повече от половината от нарастването на населението в света между сега и 2050 г. - заедно със съседните африкански нации Конго, Етиопия и Танзания. Според доклада на ООН населението в много страни в Субсахарска Африка ще се удвои между 2022 г. и 2050 г., оказвайки допълнителен натиск върху вече недостатъчните ресурси и политиките, насочени към намаляване на бедността и неравенствата.

Прогнозира се, че населението на света ще достигне около 8,5 милиарда през 2030 г., 9,7 милиарда през 2050 г. и 10,4 милиарда през 2100 г.

Други страни, допълващи списъка с най-бързо нарастващо население, са Египет, Пакистан, Филипините и Индия. Очаква се Индия да изпревари Китай като най-многобройната нация в света през следващата година.

Нарастването на популацията също така означава, че повече хора се борят за оскъдни водни ресурси и оставя повече семейства изправени пред глад, тъй като изменението на климата все повече влияе върху производството на култури в много части на света.

Въпреки нарастването на населението в някои страни, ООН съобщава, че се очаква нивата да спаднат с 1% или повече в 61 държави.