Финансовата система и финансовият сектор са стабилни. Продължава да се подобрява ликвидната и капиталовата позиция на банковата система и се повишиха показателите за рентабилност, движим се в правилната посока.
Това заяви Карина Караиванова, заместник-министър на финансите по време на представянето на специфичните за България препоръки за 2016 г.
Караиванова посочи, че по всички направени Специфични препоръки на ЕК за България са предприети действия, но проблемите са сложни и изискват комплексни действия.
Представителят на ЕК Ищван Секели, заяви по време на представянето на критиките към страната ни, че са необходими по-добри разпоредби и ефективни съдилища и отчете като положителен факт стрес тестовете, които се провеждат по отношение на банките, частните пенсионни фондове и застрахователните дружества.
Караиванова отчете, че за миналата година страната ни е реализирала растеж от 3% - най-високият от 2008 г. насам, за който допринесли едновременно както вътрешното, така и външното търсене.
„Първоначалните оценки за растежа за 2016 г. показват нарастване от 2,9% на БВП, което основно се подкрепя от крайното потребление. Вие виждате, че икономиката се движи в правилна посока и настоящата година. През 2015 г. бе отчетено и подобрение в баланса по текущата сметка, който достигна до излишъка от 1,4% от БВП и ние очакваме тази положителна тенденция да продължи и през настоящата година”, заяви Караиванова.
По думите й подобрение се вижда и на макроикономическите дисбаланси, където България постепенно се доближава до заложените прагове.
Заместник-министър Адам Персенски заяви, че реформата в сектор здравеопазване е оценена.
„Това, което се надяваме да бъде отразено в следващия доклад, са усилията МЗ полага за подобряване на неравномерността на здравните услуги в България. Ние разполагаме с повече от 4 500 джипи практики, 385 лечебни заведения за болнична помощ, през 2015 г. в страната са извършени над 2 млн. хоспитализации на пациенти. Това не можем да приемем за ограничен достъп”, заяви заместник-министър Адам Персенски.
2,9 % растеж на БВП очаква властта през 2016-та
Източник: БГНЕС
Зам.-министър Адам Персенски
filipchon
на 02.06.2016 в 09:57:51 #4Финансовата система в България наистина е стабилна, но на тази зам.министърка всичко ѝ е сложно. Местят я от дирекция в дирекция по нареждане и все нищо не прави. Интересно ми е защо е толкова важен кадър за ГЕРБ. Също така, явно не ѝ е особено ясно, че БВП може да расте, но има дефлация в държавата, която трябва да се намали, а това не става с обяснения, че е сложно и бавно за осъществяване. :
Angry Birds
на 23.05.2016 в 08:30:06 #3До коментар 2 За съжалене, Пантю е прав. Единственото, което е преувеличил е относно използването на думичката "катастрофа". Тази думичка ще бъде актуална съвсем скоро, обаче.
countach
на 22.05.2016 в 20:54:49 #2Пантю, свършват ли кинтите? Икономиката се подобрява и скоро може да ти орежат заплатата. Старай се повече, много слаби коментари напоследък.
Пантю
на 22.05.2016 в 20:28:40 #1А,знаете ли, че тези ръстове с 3 % годишно на БВП са едно нищо, при ниската ни база на БВП и ежегодно увеличават разликата между нас и останалите страни в ЕС и не само в ЕС, при това катастрофално! Т.е. с тези ръстове изчисленията показват, че за достигнем развитите страни в ЕС, ни трябват поне 130 години, при условие, че другите стоят без прираст! Пропагандата за съжаление не се руча, си мисли шопа в мен.