Проблемът с публичните финанси очевидно не започва с настоящия бюджет. Негативната тенденция се развива вече няколко години. Той е резултат от последователно натрупване при различни управления. Това заяви гуверньорът на БНБ Димитър Радев в интервю за БТА.

Според него Бюджет 2026 не дава признаци за обръщане на тенденцията. По думите му той по-скоро показва нейното задълбочаване. Радев подчерта, че това е лош сигнал по отношение на устойчивостта на публичните финанси. Управителят на БНБ добави, че подобни сигнали придобиват още по-голяма тежест при процедура при свръхдефицит.

Той оцени положително членството на България в еврозоната. Според него преходът от лев към евро е протекъл спокойно и е бил добре организиран. Радев отбеляза, че първите икономически ефекти от приемането на еврото вече се забелязват. По думите му се наблюдават засилен интерес от инвеститори, по-добри перспективи пред капиталовия пазар и като цяло по-добро позициониране на България от гледна точка на достъпа до финансиране. Той добави, че банките продължават да обменят левове безплатно и след 1 юли.

Димитър Радев подчерта, че самото членство в еврозоната не генерира автоматично всички ползи. Оттук нататък решаващо значение ще има националната политика - доколко ще успеем да подобрим инвестиционната среда и да стабилизираме публичните финанси, изтъкна той.

Гуверньорът на БНБ отбеляза, че световната икономика става все по-трудна за прогнозиране. Геополитическите конфликти, търговските напрежения, енергийните шокове, промените във веригите на доставки - всичко това създава много повече несигурност, отколкото бяхме свикнали да виждаме преди, смята Радев. По думите му в такава среда традиционните модели имат по-кратък хоризонт на надеждност.

По отношение на българската възпоменателна евромонета той заяви, че позицията на България остава непроменена. Радев посочи, че до приключването на процедурата БНБ няма да прави допълнителни коментари по темата.

Припомняме, че предложеният бюджет за 2026 година от финансовия министър Гълъб Донев предизвика критики както от страна на опозицията в парламента, така и от страна на финансисти.

Според опозицията в НС сегашният бюджет не е по-различен от този на кабинета "Желязков", който предизвика масови протести в края на 2025 година и правителството подаде оставка.

Народният представител от ПП и лидер на партията Асен Василев обърна особено внимание на капиталовата програма, като обясни, че са заложени 9,3 млрд. евро инвестиции, но в приложение към бюджета конкретни проекти има едва за 3,1 млрд. евро. Той изтъкна, че в Бюджет 2026 има 1,7 млрд. евро, за които не е ясно за какви проекти ще се използват.

С идването си на власт и с осигуреното пълно мнозинство в Народното събрание, от "Прогресивна България" се очакваха промени, които обаче изглежда отсъстват от представения бюджет за тази година.

Премиерът Румен Радев защити бюджета, като подчерта, че това е бюджет на реалността. Финансовият министър обеща, че обществото ще види политиките на ПБ в Бюджет 2027, а сегашната ситуация той обвини правителствата на Росен Желязков и Андрей Гюров.

Тристранката "размаха тоягата" и светна червената лампа на Бюджет 2026

Тристранката "размаха тоягата" и светна червената лампа на Бюджет 2026

Спор за парите на държавата