Социалните партньори от Тристранния съвет приеха след няколкочасово заседание проекта на правителството за актуализиране на бюджета.

От разпространените данни става ясно, че се предвижда драстичен скок на бюджетния дефицит.

Според тях дупката в държавната хазна ще бъде 3.691 млрд. лв., или около 5.5% от БВП, ако се сбъднат актуализираните прогнозите на правителството за ръст на икономиката с 1% от тази година.
Така общото салдо спрямо предварителните разчети нараства с 2.164 млрд. 

Припомняме, ревизираният за миналата година бюджетен дефицит беше в размер на 3.9% от БВП. 

От проекта за промяна на Закона за държавния бюджет се вижда, че правителството очаква с около 1.9 млрд лв. по-малко приходи, като основна причина за това са неизпълнението на плана за събиране на ДДС и акцизи, които изостават с общо около 1.7 млрд. лв. 

По думите на зам.шефа на КНСБ Пламен Димитров намаляването на фискалния резерв до 4,5 млрд. лева не трябва да се драматизира.

Препоръките на МВФ, че за да се запази стабилността на валутния борд резервът трябва да бъде между 3 и 3.5 милиарда лева ще бъдат спазени, поясни Димитров.

От КНСБ изразиха опасения, че някои министерства не биха могли да се вместят в новите рамки за разходите. Според тях на някои ведомства може да се наложи да намалят разходите за заплащане.

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев правителството предлага консервативен проект за промени в бюджета, съобразен със ситуацията.

Той посочи, че се очаква дефицитът за 2010 година да е 4.8% от БВП.

За финансирането на дефицита от фискалния резерв се предвижда възстановяване в рамките на фискалната година с приходи от приватизация.

Васил Велев съобщи, че в проекта за актуализация на бюджета е предвидено увеличение на някои разходи за инфраструктурни проекти.
Предвиди са и разходи за разплащане на стари задължения към бизнеса, посочи още Велев.

Той изтъкна още, че новият бюджет не предвижда увеличаване на данъците.

От СДС се обявиха за бюджетен дефицит под 3%.
                                    Още...

Намаляването на държавните разходи се превръща в медиен мираж и всъщност актуализациата на бюджета предвижда тяхното нарастване.
От 8.065 млрд. лв. те са увеличени на 8.540 млрд. лв. Тези разходи идват от харчовете на онези министерства и агенции, които не успяха да изпълнят изискването да съкратят разходите си с 20%.

В тази сума обаче не са включени бюджетите на съдебната власт, НЗОК, НОИ, БНР, БНТ, БАН, вузовете и др, които влизат в перото Трансфери. То ще струва на бюджета 9.593 млрд. лв. вместо предвидените в първоначалния вариант на закона 9.813.

Така общата сума на разходите, в която влиза и вноската ни за ЕС, възлиза на 18.912 млрд. лв., или с 225 млн. лв. повече от тези, които в момента са предвидени в Закона за държавниа бюджет

Що се касае до тези трансфери, личи че средствата, с които разполага НОИ в размер на 4.828 млрд.няма да бъдат намалени, без промяна остават и парите за съдебната власт, БНР, БНТ и Народното събрание. Средствата от Държавен фонд Земеделие също няма да бъдат намалявани. 

На НЗОК ще бъдат отпуснати допълнително около 10 млн. лв. или общо 955 млн. лв. 

Силно редуциране се забелязва по три направления - общините, висшите учебни заведения и БАН. 

Средствата са общините са намалени с 38 млн. лв. до 2.118 млрд. лв. Парите с които се субсидират висшите учебни заведения са намалели с близо 80 млн. лв., а средствата за БАН с 15 млн. лв. 

Относно осигуряването на този дефицит от  3.691 млрд. лв правителството планира да събере от вътрешно финансиране почти цялата сума или 3.378  млрд. лв. Постъпленията от приватизация се очаква да бъдат 201 млн. лв вместо планираните или точно толкова колкото са и в настоящия закон. 

В мотивите за актуализация на бюджета от МС съобщават, че месеците от началото на годината преминават под знака на сериозен натиск върху бюджетната позиция, свързан от една страна с по-ниските от планираните приходи, и от друга - с натиска върху разходите за осигуряване на ресурс за разплащане на задължения от предходни години и други разходи, които не са заложени в разчетите към Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ) за 2010 г. 

Ревизираните прогнози за 2010 г. предвиждат ръст на икономиката от около 1%, което е по-оптимистичен сценарий от заложения в макрорамката към Бюджет 2010. Този икономически ръст обаче е следствие основно на повишения принос на нетния износ за растежа на БВП.

Подробности в money.bg