Бившият директор на държавното млекопреработвателно предприятие "Ел Би Булгарикум" Владимир Русев определи като абсурдни твърденията на министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов, който сезира прокуратурата за нарушения, коствали значителни загуби на компанията - близо 1,5 милиона лева. Причината според представителите на държавата - неизгодни договори, умишлено непрекратявани, както и неправилно ценообразуване на продаваните продукти.
"Твърденията на министъра са абсурдни и манипулативни. Да се твърди, че е продавано под себестойност и дружеството едва ли не е водено към фалит, е несериозно. Ние заварихме два договора за доставки на суровини, на сурово мляко на изключително завишени цени - с 40 ст. над пазарната стойност, като договорите бяха подписани за над 6 милиона литра мляко, т.е. дружеството щеше да бъде ощетено с над 2,4 млн. лева за 10 месеца", обясни Русев.
Фирмите, с които били подписани въпросните неизгодни договори, били и посредници, а не производители, като едната била регистрирана само седмица преди подписване на договора.
Когато обаче Русев и екипът му встъпили в длъжност, твърди бившият директор, били предприети редица оптимизации в доставните цени, както и в самите процеси в дружеството.
"Намалихме цените на чисто търговски принцип", категоричен е той.
И посочи - дружеството е продавало на печалба, а не както твърди сегашната власт - на значителна загуба, за което свидетелствали и финансовите отчети. Увеличени били обаче редица разходи, сред които тези за заплати - с 2 милиона лева. "Заплатите на служителите не са увеличавани от 13 години. С 38% ги увеличихме. 1 милион разходи имаме и от обезценка на финансови активи, както и 400 хиляди имаме за външни услуги, а не както се внушаваше, че били 5 милиона. И те са основно за транспорт", обясни още Владимир Русев.
Освен търговска, държавната компания има и социална цел, добави той, като с факта, че се е продавало на по-ниски, макар и носещи печалба, цени, се е спомогнало за намаляването на инфлацията.
Русев предложи - за да няма постоянни рокади и промени в политиката на управление на компанията, то следва да се изготви дългосрочна стратегия за развитие на дружеството.