Бившият вече изпълнителен директор на Държавната консолидационна компания Венцислав Димитров е бил подлаган на "ежедневен корупционен натиск", като също така е отказал да назначи кадър, предложен му лично от новия министър на икономиката и индустрията Богдан Богданов. Това заяви пред "Нова телевизия" самият Венцислав Димитров.

"Идваха от високи, от ниски нива (корупционните предложения), винаги съм ги отблъсквал, това е причината да си тръгна. Включително и от настоящия министър, който се опита да кадрува", каза той.

И уточни, макар и да не назова поименно въпросният човек, предлаган за поста - той бил човек с добри професионални качества, като такъв бил и мотива за искането от страна на министъра. На което отговорът на Димитров бил - имало си съответния ред, по който се правят назначенията - чрез описан в закона конкурсен принцип.

И в конкретика - става дума за назначение в дъщерно на ДКК дружество - "Еко Антрацит", занимаващо се с неутрализиране на вредните последствия от минодобива.

"Този човек в момента е в ръководството на ДКК", даде все пак някакви подробности бившият шеф на дружеството.

Изразявал съм различно мнение, винаги аргументирано - така обясни уволнението си от страна на икономическият министър той.

Димитров коментира и промените, обявени от страна на министър Богданов по отношение на ДКК като значителното орязване на заплатите и представителните разходи. (линк) По думите му не е нормално хора, които управляват предприятие с активи от над 1,7 милиарда лева да получават само 2000 лева заплата.

А що се касае до представителните разходи, които вече ще бъдат намалени от 20 000 на 5 000 лева годишно: "За времето, през което съм пребивавал в ДКК, не съм вземал и един лев за представителни разходи, използвам съм личен автомобил, нямал съм шофьор. Смятам, че заплатата на изпълнителния директор е напълно достатъчна."

По отношение на критиките от новото ръководство на министерството поради факта, че от две години ДКК не е подавала годишен финансов отчет - според Димитров се касаело за наследен от предишното ръководство проблем. "Този проблем възниква от 2021 година, а ние сме ръководство от септември 2022 година. Бившият счетоводител на предприятието също необяснимо защо предизвика проблеми, които прераснаха в последствие и в наказателно преследване. А отчетът за тази година няма как да бъде подаден без да бъде затворена предходната отчета година.

Новото ръководство на ДКК с официални правомощия и по-малки заплати от днес

Новото ръководство на ДКК с официални правомощия и по-малки заплати от днес

То е вписано в Търговския регистър на 31 август