Общо 23 754 518 лв. отпусна днес правителството за инвестиции по различни програми в сферата на образованието. Това съобщиха от пресслужбата на Министерски съвет.

Те ще бъдат разпределени в няколко направления, а именно:

  • 2 205 368 лв. - за обучение на талантливи ученици и уроци в културни научни институции;
  • 1 844 365 лв. - за обмен на иновации между училищата;
  • 959 977 лв. - за издръжка на ученици в специалности, които са защитени или не достигат;
  • 15 515 352 лв. - за предучилищно образование, личностно развитие, хранене на деца и ученици;
  • 3 229 483 лв. - за електронни дневници и интернет в образователните институции

От средствата по първото направление 1 339 763 лева ще бъдат насочени към програма "Ученически олимпиади и състезания", по която се провежда допълнителна работа с ученици за подготовка за олимпиади. В такова обучение са включени общо 7 826 ученици, с които работят 861 учители.

865 605 лв. са за създаване и провеждане на уроци в културни и научни институции в рамките на програма "България - образователни маршрути". 216 общински училища са защитили проекти за провеждане на задължителни, избираеми и факултативни учебни часове в музеи, галерии, обществени библиотеки, обсерватории, планетариуми, научни институти с цел усвояване на учебното съдържание.

Правителството определи 956 средищни детски градини и учлища

Правителството определи 956 средищни детски градини и учлища

Те ще бъдат разпределени в 660 населени места, притежаващи статут на образователни центрове

По-голямата част от средствата по Национална програма "Иновации в действие" са предназначени за осъществяване на мобилност между училищата. Според регламента иновативните имат възможност да си изберат други образователни институции за партньори по програмата и да си разменят посещения и идеи. Целта е популяризиране и мултиплициране на добрите иновации.

Общо 530 училища са изпълнили дейности по такива договори, за което получават финансиране от 1 822 940 лв.

Отделно по другия модул на програмата се предоставят - 21 425 лева за организиране на пет регионални форума в общински училища. Форумите включват конференции, дискусии, работни семинари и др. с продължителност до два дни и не помалко от 150 участници, които могат да бъдат педагогически специалисти, ученици, представители на висши училища и научни институти и др.

Те се организират съвместно от училището-домакин и съответното Регионално управление на образованието. Целта е да бъдат представени и мултиплицирани образователните иновации.

959 977 лв. са за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда.

Средства ще получат 177 училища, в които се обучават 3712 осмокласници. По този начин ще се осигури необходимия финансов ресурс за подготовката на кадри за специалности от професии и отрасли, необходими за местната, регионалната и националната икономика в дългосрочен план.

Допълнителни 15 515 352 лева се отпускат за финансиране на новообхванатите в задължителното предучилищно образование 4-годишни деца, както и за допълнителна подкрепа на личностното развитие на деца и ученици и подпомагане на храненето в образователните институции.

Припомняме, че от тази учебна година в 122 общини за първи път е въведено задължително предучилищно образование на децата, навършили 4-годишна възраст. За тази дейност се предоставят 5 606 281 лева за периода септември - декември 2023 г.

7 964 689 лева се предоставят за покриване на актуализираните от 1 октомври 2023 г. стандарти и нормативи за допълнителна подкрепа на личностното развитие. С отпускането на тези средства ще се подпомогне подобряването на средата и условията за допълнителна подкрепа на децата и учениците със специални образователни потребности.

Допълнителни 1 944 382 лева се осигуряват и за покриване на повишения норматив за подпомагане на храненето на децата от подготвителните групи и учениците от I-IV клас в държавните и общинските детски градини и училища. С тези средства ще се компенсира поскъпването на хранителните продукти и ще се осигури възможност за всяко дете и ученик в задължителното предучилищно образование и началния етап на образование да получава здравословна храна.

С 3 229 483 лв. ще бъдат финансирани дейностите по Национална програма "Информационни и комуникационни технологии (ИКТ) в системата на предучилищното и училищното образование".

2 770 103 лева от тях са за закупуване на електронни дневници за 3 049 общински образователни институции (училища, детски градини, центрове за подкрепа за личностно развитие, центрове за специална образователна подкрепа, ученически общежития).

459 380 лв. са за осигуряване на интернет свързаност на 1371 общински образователни институции.

Само електронни дневници от следващата учебна година

Само електронни дневници от следващата учебна година

Хартиените остават в историята