"България се намира все едно през 1997 г., когато сменихме старият български лев с новите български левове и тогава хората имаха нужда от осведомителна кампания как изглеждат новите пари, какви са те, какъв е техният дизайн. Сега е същото - сменяме български лев с евро, въпреки че на еврото пише на кирилица "евро". Това заяви пред News.bg икономистът Румен Гълъбинов в коментар за икономическите ефекти, които може да доведе един потенциален референдум за влизането ни в еврозоната.
В понеделник държавният глава Румен Радев внесе в Народното събрание официалния въпрос, който предлага да бъде подложен на национално допитване: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?"
Според Гълъбинов макар президентът да твърди, че предлага такъв референдум, без сам да е против еврото, той по същество поставя под опасност възможността на България да влезе в еврозоната от началото на следващата година.
По думите на икономиста обаче, страната ни изпълнява всички критерии за приемане на еврото, както са зададени, още от 2020 година - критерият за инфлация, критерият за бюджетен дефицит от 3%, критерият за дълга, критериите за стабилен валутен курс и стабилност на лихвените проценти.
"България е сравнително с ниска безработица. Това, което ни доказва като възможност, че сме се конвергирали, че България си увеличава брутния вътрешен продукт (БВП) с двоен ръст, който изпреварва други държави-членки на Европейския съюз", отчете Гълъбинов.
Според него действията на държавния глава може да доведат до по-лош ефект върху конвергентния доклад. Все пак той изрази оптимизък за доклада, тъй като Европейската централна банка гледа на нас благосклонно.
Също така икономистът е на мнение, че е добър знак, че в момента се залагат и самите организационни, технически и административни регулации по въвеждане на еврото, включително и във второто полугодие да има цени в евро и в лева, както по-широкомащабна информационна кампания.
Гълъбинов е категоричен, че трябва да има информационна кампания освен през телевизията и електронните медии, но и с хартиени материали.
Икономистът отчете, че хипотезите след конвергентния доклад са две.
При положителен доклад трябва да се представи конкретната дата - дали ще се потвърдят очакванията за приемането ни в еврозоната от 1 януари 2026 г. При отрицателен доклад трябва да се посочи аргументирано по какви критерии не отговаряме, за да видим какво пропускаме, посочи икономистът.
Гълъбинов уточни още, че печатницата на БНБ е лицензирана да печати евро и други ценни книжа.
"Първото зареждане с евробанкноти, за да посрещнем датата 1 януари 2026 г. ще дойде с помощ от ЕЦБ - да ни бъдат изпратени предварително напечатани банкноти, които държи в резерв като наличност, а в следващите периоди БНБ да получи поръчка и да започне да изпълнява поръчката да печата банкноти не само за България, но и за други членки от Еврозоната", очаква икономистът.
rosstrollnadzor
на 13.05.2025 в 12:23:21 #3Хех ... недъгавите копейкопоклонници в шпагат на баламатума !! Рев , дране , и (цензура) ...
shtimpo
на 13.05.2025 в 11:33:17 #2“Сега е същото - сменяме български лев с евро” Не е. Сега Теменуга обикаля европейски офиси да се кланя на трети заместник-секретари и да лъже, че мнозинството от българските граждани подкрепят смяната на платежното средство.
bravebg
на 13.05.2025 в 11:16:39 #1по-скоро все едно сме 87-ма..... народа знае, че ще му е по-добре без Москва на врата, но цялата пропаганда не спира да ни обяснява как ще е по-добре да сме ако може и 16-та република..... сега само сменихме Москва с Брюксел и не сме 16-та ами 26-та.... и едните и другите все ни обясняват политици и медии как трябвало да им се натягаме, да им се доказваме, да ги уверяваме...... не си обяснявам как е възможно само мишки и полизурковци да стигат до политическите върхове в продължение на десетилетия.....