Депутатите от бюджетна комисия подкрепиха на второ четене промените в Закона за данък върху добавената стойност, предложени от финансовия министър Владислав Горанов.
Промените се аргументират с необходимостта от предотвратяване възможностите за злоупотреби и ефективна превенция и борба с данъчните измами в областта на данъка върху добавената стойност.
Промените пред депутатите представи Людмила Петкова от дирекция „Данъчна политика” в Министерство на финансите. Тя уточни, че в обхвата им не попадат суровините нефт и природен газ. В обхвата на закона попадат обаче лицата вложители в данъчен склад, които са най-рисковите по отношение на ДДС измамите и посредниците при търговията с горива.
Със законопроекта се предлага механизъм, съгласно който при осъществяване на търговия с течни горива, лицата задължително да предоставят обезпечение в пари, държавни ценни книжа или банкова гаранция за срок от една година пред компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите. Този режим ще се прилага при търговците на течни горива, тъй като данъчните измами с течни горива водят до значителни загуби за държавния бюджет. Според анализ, представен от финансовото министерство, през 2013 г. те възлизат на 55 млн. лв., нарастват на 99 млн. лв. през 2014 г. и достигат 109 млн. лв. за миналата 2015 година.
Със законопроекта се задължава НАП да създаде електронен публичен регистър за лицата, предоставили обезпечение, както и да публикува размера и срока на действие на обезпечението.
По време на обсъждането бе поставен въпросът за така наречените „фактураджии” и механизмът на измамата, който се изразявал в точене на ДДС от бюджета. С няколко фирми „бушони” и посредници се теглил „данъчен кредит”, който след това се префактурирал и след това фирмите изчезват, без да го внасят в бюджета.
Менда Стоянова попита как ще се следят фирмите посредници за невнесените гаранции и изтъкна опасността, че те ще бъдат хващани постфактум.
От НАП увериха, че с внасянето на гаранции от страна на посредниците ще се гарантират правата на коректните данъкоплатци, които ще могат да проверяват дали даден вносител или посредник при продажбата на горива е коректен.