Администрацията е сфера, където не могат да се правят резки движения, а трябва да се следва една определена посока.
Същевременно държавната администрация трябва да взаимодейства с частния сектор.

Това каза министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев на конференция, свързана с отчитането на резултатите по проекта на програма ФАР „Укрепване на капацитета на българската публична администрация за изпълнение на Стратегията за модернизация на държавната администрация с цел подобреното предоставяне на услуги на обществото", техническа помощ за Министерството на държавната администрация и административната реформа.

Проектът е финансиран по програма ФАР и е на стойност 1 милион и 800 хиляди евро.
Стартирал е през месец декември 2005 г. и е продължил 14 месеца.
Изпълнител по проекта е консултантски консорциум с водеща фирма „Планет" - Гърция.

Проектът е изпълнил основните си цели, уточни министър Василев. В рамките на проекта се разработи наредбата за общите правила за организация на административното обслужване, внесоха се изпълнения и допълнения към наредбата за ГКПП-тата и беше разработена методология за измерване на удовлетвореността на потребителите.

470 служители от системата на държавната администрация преминаха едноседмични обучителни курсове по някои от петте модули на проекта, в частност „Публично-частно партньорство", „Интеграция на услуги" и „Управление на качеството".
Освен тези служители, 20 служители на МДААР бяха обучени за обучители, уточни министър Василев.

Той допълни, че в изпълнението на целите на проекта са се реализирали четири конференции и три семинара за запознаване с добрите практики в сферата на публичното частно партньорство, интеграция на услуги и управление на качеството.

Също така се проведоха пътувания за обмен на добри практики в държави от ЕС сред които Ирландия и Испания - в сферата на публичното частно партньорство и Холандия - в сферата на управлението на качеството, уточни Николай Василев.

Министърът на държавната администрация посочи, че за развитие на публично-частното партньорство са стартирали пилотни проекти в централната и местната администрация, като пилотните администрации и услуги са били избрани според предварително изготвени критерии за подбор и след съгласуване със заинтересованите страни, ведомства от централната администрация.

Министър Василев уточни, че партньорско споразумение за интегрирано предоставяне на услуги за получили Община Добрич и Областна администрация Добрич, Община Ловеч и Областна администрация Ловеч, кметство Александрово, кметство Баховица, Община Горна Оряховица, Окръжния съд във  Велико Търново, Община В. Търново, НАП, както и Община Търговище и Агенцията по кадастъра.

Целта на интегрираното предоставяне на услугите е създаването на общ електронен комуникационен канал за обмен на електронни документи (с използването  на електронен подпис), чрез който гражданите и бизнесът ще имат достъп до услугите на съответните администрации и институции, уточни министър Василев.

В заключителната конференция на проекта по програма ФАР взеха участие български и  гръцки експерти, както и Махи Караяни - директор на проекта „Планет" - Гърция.