България ще участва в мащабно европейско проучване за COVID-19, което търси отговор на въпроса защо при някои хора инфекцията се оказва критична, а при други протича много по-леко.

Българското участие в проекта ще стане факт чрез апарат от най-ново поколение, който се помещава в Медицинския университет. 

Оборудването вече се използва и за най-съвременна диагностика на редки генетични заболявания.

СЗО с мрачна прогноза: Близо четвърт милион жертви на COVID-19 в Европа до декември

СЗО с мрачна прогноза: Близо четвърт милион жертви на COVID-19 в Европа до декември

Смъртността се е увеличила с 11%

България ще участва в проекта "Геномът на Европа" във връзка с инициативата "1+ милиона европейски генома" (1+MГ).

Първоначално ще са необходими поне 3 милиона лева за генериране на първите 1000 генома. Парите ще бъдат осигурени от държавата в рамките на Национална пътна карта за научна инфраструктура 2017-2023 г. До края на тази година ще бъдат отпуснати 1 млн. лв., останалите 2 млн. лв. ще бъдат заложени в бюджета за 2022 г.

Проектът ще се движи от Центъра по молекулна медицина и Катедрата по медицинска химия и биохимия на Медицинския университет (МУ) в София. Те са част от Националния университетски комплекс за биомедицински и приложни изследвания (НУКБПИ), който обхваща инфраструктури за фундаментални и приложни биомедицински изследвания от медицинските университети в София и Пловдив.

България е част от инициативата "1+МГ", чиято задача е да се съберат един милион генома в рамките на Европейския съюз до края на 2022 г. Участват 22 държави от ЕС, Обединеното кралство и Норвегия. Всяка от тях ще генерира чрез секвениране уникална национална референтна колекция от геномни данни. Тя ще бъде от полза за персонализираните стратегии за здравеопазване и превенция в съответната страна. В рамките на инициативата "1+MГ" националните колекции ще образуват "Геномът на Европа" - референтна база данни за изследвания и иновации в здравеопазването. Тя ще помогне за превенцията и лечението на много социалнозначими заболявания като рак, диабет, болести на сърдечно-съдовата система.

Епидемиолог очаква още по-заразни варианти на COVID-19

Епидемиолог очаква още по-заразни варианти на COVID-19

Ваксините продължавали да са ефективни за всички варианти на вируса

При посещението си премиерът Стефан Янев и министърът на образованието и науката проф. Николай Денков в МУ-София видяха две лаборатории, които разполагат с няколко модерни платформи за секвениране, включително с най-високопроизводителен секвенатор от ново поколение, единствен в България.