Българският лекарски съюз (БЛС) излезе с позиция във връзка с казуса с родилката, оплакала се от грубо отношение в болница "Майчин дом". От там посочват, че уважават правото на всеки пациент да търси обяснение, справедливост и човешко отношение по време на лечебния процес.

Според организацията обществото с основание очаква от лекарите не само професионализъм, но и човечност. БЛС изтъква, че милосърдието е сред най-съществените прояви на медицинската професия - способността да проявиш състрадание, да дадеш спокойствие, да бъдеш до пациента с емпатия и уважение е ключова. Лекарският съюз отбелязва, че това не трябва да бъде изключение, а основен принцип, върху който се гради доверието в лечебния процес.

Организацията подчертава, че всяка жалба или сигнал следва да бъде разгледан обективно и прозрачно от компетентните органи, включително и от институциите, отговорни за медицинския контрол и етика. БЛС осъди тенденцията единични случаи да водят до обобщени обществени реакции, които прерастват в атаки към цялото съсловие.

Според лекарският съюз отново частен проблем се генерализира и води до заклеймяване на лекарското съсловие, на цели болници, отделения и медицински екипи. Медиците отбелязват, че хиляди случаи на отдаденост, професионализъм и успешно лечение остават извън общественото внимание, докато единични инциденти придобиват широк отзвук. От БЛС посочват, че това не само подкопава доверието в здравната система, но и нанася морални и професионални щети на хиляди лекари.

Български лекарски съюз застава зад усилията за повишаване на качеството на медицинските грижи, за повече прозрачност и за ефективна комуникация между пациент и лекар. В своята позиция организацията изтъква, че отношението на обществото към лекарите има ключово значение.

Натискът, стигматизацията и нереалистичните очаквания не само демотивират професионалистите, но и карат немалко млади лекари да напускат страната. Ако искаме да запазим качествените кадри и да развиваме устойчиво здравеопазване, трябва да градим среда на уважение, партньорство и разбиране между лекарите и пациентите, допълват от БЛС.

АГ структурите у нас скочиха срещу яростната атака срещу "Майчин дом"

АГ структурите у нас скочиха срещу яростната атака срещу "Майчин дом"

Те негодуват, че с лека ръка се компрометира акушерската професия