Трети проби от животните от Велинградско ще бъдат изпратени в сертифицирана лаборатория в Монпелие, Франция. Това заявиха в понеделник животновъдите след среща със служебния министър на земеделието Георги Тахов, съобщава БНТ.
Разговорите ще продължат. На този етап овцете от трите стада остават под карантина, съобщи един от животновъдите Димитър Илиев.
Той и неговото семейство официално се разграничиха от протестите пред родния дом на министър Тахов, които се провеждат тази вечер.
Протестите пред дома на министъра няма да решат нещата. Както моят баща е притеснен, така и неговият. Ние нямаме нищо общо с протестиращите там. Не по този начин. Нещата не трябва да се правят така", заяви още Димитър Илиев.
Припомняме, че във Велинград в края на ноември бе организиран протест пред засегнатите от чумата стопанства.
След като официално от МЗХ обявиха 100% положителни проби за заразата, които бяха взети повторно и след първите, стопаните продължават да не вярват на властите. Над 300 души подкрепиха фермерите тази сутрин с трибагреници и революционни знамена. Заради карантината достъпът до фермите е ограничен, има и полиция.
Илиев заяви, че има разминаване между повторните резултати от българските лаборатории и тези, направени в Гърция. Какви са тези проби и каква е лабораторията в Гърция не става ясно, но се твърди за 84 проби, в които не е открита чума. Тази нощ във фермата на семейство Илиеви са се родили нови 6 агнета.
Илиев, който твърди, че властите не са се свързвали с тях, тогава поиска отново среща със земеделския министър.
"Това е психическо натоварване. Ние не издържаме на това. Ние искаме прозрачност и да излезе истината", коментира Илиев.
В социалните мрежи се въртят множество видеа, които показват как още преди вземането на пробите от животните, общинските власти са изкопали ров за погребване на труповете. От друга страна, част от засегнатите стопанства признават, че животни умират всеки ден.
За Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) няма съмнение наличието на чума по дребните преживни животни във фермите. Чума по дребните преживни животни бе установена в три стада с общо над 1700 животни, които се отглеждат съвместно. Заболяването е било прикривано в продължение на повече от две седмици от стопаните на обектите. Също така от Агенцията предупредиха, че ако не се вземат бързи мерки, има опасност Европейската комисия (ЕК) да забрани износа на животни и продукти от тях от България като цяло.