Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) в своя позиция отхвърля категорично идеята въвеждане възможност за генеричното заместване на лекарства в противоречие с Наредба №4 от 4 март 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти. Общопрактикуващите лекари подкрепят становището на Българския лекарски съюз (БЛС) по казуса.

Позицията на НСОПЛБ относно опитите за легализиране на свободно генерично заместване на медикаменти е изпратена до здравния министър Христо Хинков, зам.-министъра на здравеопазването Илко Гетов, управителя на (Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Станимир Михайлов и председателя на БЛС Иван Маджаров.

Във връзка с обсъжданата за възможност за корекция на назначената от лекар терапия от страна на фармацевта - т.нар. генерично заместване, личните лекари са категорични, че всеки специалист трябва да изпълнява дейности от професионалната си  компетентност: лекарите - да диагностицират и лекуват чрез определяне на терапията, а фармацевтите - да изпълняват предписаното лечение, така както е зададено от лекуващия лекар. От НСОПЛБ отбелязват, че възможност за генерично заместване на медикаменти има, но при условие, че е изрично посочена от назначилия лечението лекар, който по закон носи цялата отговорност за последствията от проведеното лечение.

От сдружението изтъкват също, че общопрактикуващият лекар познава изцяло конкретния пациент от години в био-психо-социален аспект: анамнеза на живота, настояща клинична картина, алергични прояви, съпътстващи заболявания и терапия, съответните лекарствени взаимодействия и противопоказания, социална среда и навици, финансов статус и нагласи за придържане към една или друга терапия и др. Същевременно единствено личният лекар можел да проследи и познава ефекта от предхождащо лечение - липса или незадоволителен ефект от един или друг медикамент, активната му субстанция или помощни вещества, специфични за всяка търговска форма, отношението на пациента към медикамента, което до голяма степен определя и степента на сътрудничество от негова страна. От НСОПЛБ обясняват, че така лечението се включително и на опита и наблюдението.

И болниците са против замяната на лекарства в аптеките без решение на лекар

И болниците са против замяната на лекарства в аптеките без решение на лекар

Защото диагностичния процес при лечението на пациента не е от компетентността на фармацевтите

От Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, че съгласно т 2. на ал. 1 чл. 34 от Наредба № 4 от 4 март 2009 г. за условията и реда за предписване и отпускане на лекарствени продукти не се разрешава генерично заместване на предписания от лекаря лекарствен продукт, като изрично е посочено, че когато лекарственият продукт е предписан под търговското си име, се отпуска точно предписаният продукт.

От сдружението цитират и конкретните текстове:

Чл. 34. (1) При отпускане на предписани лекарствени продукти се спазва следният ред:

1. (изм. - ДВ, бр. 81 от 2013 г.) когато лекарственият продукт е предписан чрез международно непатентно или фармакопейно наименование на лекарственото вещество, се отпуска лекарствен продукт, разрешен за употреба в страната, който съдържа предписаното активно вещество, като задължително се спазват предписаната лекарствена форма и количеството в дозова единица;

2. когато лекарственият продукт е предписан под търговско наименование, се отпуска точно предписаният продукт.

(2) Когато аптеката не разполага с предписания лекарствен продукт, магистър- фармацевтът е длъжен да го осигури в срок до 24 часа. В този случай датата и часът на постъпването на рецептата се отразяват върху нея."

"Не трябва да пренебрегваме и възможността за създаване на корупционни практики, която би била насърчена от въвеждането на опция за генерично заместване без съгласието на назначилия терапията лекар, посочват още общопрактикуващите лекари. Те допълват, че има т. нар. интегрални схеми (хоризонтални и вертикални), които са особено удобни за собственици, които притежават цялата верига - производство-разпространение-продажба. Има и такива, които я притежават частично, от второто ниво до аптеката, включително, заявяват също от НСОПЛБ.