Около 2200 са регистрираните клинични лекари-хомеопати, обучени в университет.
Това каза на пресконференция д-р Петко Загорчев, председател на Етичната комисия към Българския лекарски съюз и председател на УС на Българската медицинска хомеопатична организация, цитиран от Дарик.
Хомеопатията е дял от медицината. Това е причината лекарите да препоръчват да се търси помощта само на клинични хомеопати, а не на класическите.
Припомняме, думата хомеопатия идва от гръцкото όμοιος, "хомиос" - подобен, и πάθος, "патос" - болест. В основата на хомеопатичния метод е използването на силно разредена форма на вещество, което причинява симптомите на съответната болест.
Хомеопатията може да се упражнява само от лекари или от лекари по дентална медицина, припомнят от организацията текста от Закона за здравето. Клиничната хомеопатия е дял от медицината.
Използването на хомеопатични продукти намалява лечението с антибиотици и антипиретици от педиатрите с 30 до 50 %, заяви д-р Слави Филчев, началник на Детско отделение в Пета МБАЛ-София.
Според д-р Филчев, хомеопатията работи ефективно дори и при намаляване на страничните ефекти от химио- и лъчетерапия. Хомеопатията не е панацея. Това е причината да се изучава в медицински университети.
Съветът на лекарите е пациентите да са внимателни при избор на хомеопати, да приемат помощ само от тези, които имат медицинско образование и не изготвят сами продуктите за лечение.