Колкото повече хора чакат есента да се ваксинират, толкова повече позволяваме на вируса да се разпространява сред хората дълго време и съответно да се развива и мутира. Това заяви в студиото на БНТ проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦЗПБ.
В момента имаме трайно намаление на заболеваемостта и то в рамките на месец. Добре би било мерки да съвпаднат с климатични условия, които ние не можем да влияем.
Без мерки да разчитаме само на времето не бива, каза Кантарджиев и посочи като пример, който трябва да имаме пред очите си е Индия - отново преди месец, когато азиатската страна колабира от разпространение, а времето беше топло.
В България е секвениран нов вариант на вируса, но на този етап Тодор Кантарджиев не е притеснен дори от квалификацията, че вариантът е от "особено значение". Той обясни, че при дълго боледуване, при лекувани пациенти с донорска плазма, при използване на антивирусни средства, но без подобряване на състоянието инфекционистите са наясно, че е вероятно да се улови нов щам или вариант на вируса, негова мутация. Затова и при такива случаи задължително се правят ПСР проби, които се секвенират.
Същото се прави и при заболели с две дози ваксини - това също е важно, тъй като може да става дума за вариант, който заобикаля имунизацията.
"Може да е малко вероятно, но се случва - така както рядко, но на 5 - 10 години се случва вирус от животните прескача към хората", допълни Тодор Кантарджиев.
oktavian
на 21.05.2021 в 11:30:21 #1Професоре, Чалгализацията на държавата и народа са толкова мащабни, че никой вече не те слуша! Разумните са обявени за глупаци, а креслювците популисти за герои!Дипломата и слугинажа в чуждестранна компания са достатъчни, за да се обявят нови авторитети без никакъв практически опит в държавното управление.Ключов фактор при назначенията в държавната администрация е за кого си гласувал, а не какво си постигнал на дело.Държавата се превърна в експериментален полигон за тестване на новоизлюпени администратори, които се втурнаха да веднага да разрушават, понеже нищичко не разбират от съзидание. Не се хаби, професоре! Нито искат да те чуят, нито могат да те разберат! По-лесно им е в чалготеката, там разбиране не се иска!