Обещават депутатска заплата на всеки лекар, който приеме да обслужва пациентите в Кърджалийско. Обещанието е от местната власт. В областта спешно търсят 111 лекари, като над 30 от тях са в 7-те кърджалийски общини. По думите на Гюлестан Садула, кмет на село Млечино, хората от селото пазят сградата от кражба, докато чакат да дойде лекар, съобщи bTV.
Преди години в селото е имало лекар, зъболекар, дори и акушер. Днес единственият, на когото хората от Млечино и още двадесет и пет села в Ардинско разчитат, е фелдшерът Мюмюн Хюсеин.
„Няма нощем, няма денем, когато да ме викне някой и да не съдействам, да не окажа първа помощ", разказва Хюсеин. Той заедно с още двама лекари в Ардино отговарят за здравето на хората в 52 села. Според него има случаи, когато болният го чака с часове.
За да върнат лекарите в селата, от общината са готови да им плащат и заплата, близка до депутатската. „Здравната каса субсидира с 900 лв. като неблагоприятна работа, а община Ардино от своя бюджет дава още 900 лв. на кандидата за семеен лекар", разказва Ресми Мурад, кмет на община Ардино.
Допълнителен бонус е и осигуреното жилище за лекарите. Въпреки бонусите обаче желаещи няма.
Бившият кмет на Момчилград Акиф Акиф имаше стратегия за спасяването на здравеопазването в региона, припомнят от "Родопи 24". Освен депутатски заплати и жилища за лекари от вътрешността на страната, които да се преместят в Източните Родопи, кметът на Момчилград поемаше и издръжката и на студенти по медицина.
Според Мюмюн Хюсеин работата е трудна, а местността е „много пресечена, непривлекателна. Млади лекари едва ли ще дойдат в този район", коментира той.
В търсенето на лекари се включи и трудовата борса.
„Редовно имаме обявени поне 10 лекарски места в дирекцията", пояснява Валентин Грудев - директор на Бюро по труда Кърджали. „За жалост не можем да отговорим на нуждите на лекарските практики", допълва той.
Както вече 24rodopi.com писа, към 2025 година в област Кърджали няма да има лекари-специалисти, като това е оптимистична прогноза. Тя е направена от бившия председател на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов. В някои периферни общини ситуацията с острия недостиг на медицински кадри ще се почувства доста по-рано, твърди д-р Кехайов.
В област Кърджали има почти 300 лекари. Сред тях младите специалисти са изключително малко. Застаряването на лекарското съсловие в страната е драматично. Над 50 процента от докторите са над 45-годишна възраст.
Основна причина за това са демографските процеси и кризата в здравеопазването, младите лекари бягат в чужбина, твърди д-р Кехайов. От Бюрото по труда в Кърджали обявиха 15 свободни позиции за лекари в региона, търсят се и медицински сестри.
Припомняме, общинската болница в Ботевград осигури на своя територия апартаменти за медиците, които са командировани там.
В сградата са изградени и напълно обзаведени четири жилища, където лекарите могат да останат безплатно, докато са на дежурства.
Така, ако са от столицата например, не им се налага да пътуват всекидневно по 50 км във всяка посока.
Често се налага медиците да останат в Ботевград повече от седмица, затова в апартаментите има всички удобства – легло, кът за отдих, кухня със електроуреди и санитарен възел.
dachi
на 01.06.2016 в 15:24:14 #1Голямото даване на пари за лекари едва сега започва и ще се разраства.Сега в Кърджали,скоро и в други градове,вкл. и в София!!