Струва ли си въобще за германците да работят? Не, ще кажат мнозина от тях. Защото данъчната обремененост за трудово заетите, особено за самотните родители, е прекалено голяма, коментира "Дойче веле".

Според резултатите от актуално изследване на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие рискът от бедност за семействата, в които и двамата родители са безработни, както и за самотните родители, е висок. Основният проблем обаче е, че въпреки реформата за социалните помощи за безработни, в Германия съществуват прекалено малко стимули за хората да си търсят работа, защото само зле печелещите са освободени от данъчно облагане.

Децата в Германия не живеят добре

Досега самотните родители в Германия трябваше да получават над 60% от средната заплата, за да имат по-големи резерви, отколкото ако получават социални помощи. Според експертите от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие тези условия трудно могат да се запазят без целенасочено подпомагане. Резултатът: децата в Германия не живеят особено добре, казва експертът от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие Хервиг Имерфол:

"Степента на бедност сред децата в Германия, в сравнение с тази в други европейски страни, е относително висока, особено когато децата биват отглеждани от един родител. В тези случаи държавата помага с услуги като гледане на децата и целодневни училища, но това не е достатъчно."

Според експерта Германия е на прав път с решението да разшири услугата за гледането на деца, въпреки това трябвало да се положат още усилия.

"Нископлатените работни места са подходящи и за хора, които имат друго работно място и живеят в домакинства с добри доходи. Това обаче не се отразява добре на бедното население. Данъчната обремененост, преди всичко за самотните родители в Германия, е изключително голяма. В много други държави тези хора не плащат данъци или дори получават допълнителни суми. В Германия обаче не е така."