Белгийският финансов министър Дидие Райндер отвърна на критиките на САЩ относно прекомерното влияние на Съюза в рамките на МВФ, съобщава europe.bg.

Правото на глас в МВФ отразява световния икономически баланс откакто бе създадена организацията през 1945 г. Следователно европейците притежават твърде много гласове, докато нововъзникващи икономически сили като Китай, Индия, Бразилия и Русия са пренебрегнати.

Въпреки това твърдение настоящият председател на Съвета на ЕС по икономически и финансови въпроси Райндер заяви, че не е честно САЩ да са единствената държава, която има право на вето в МВФ.

Нормално ли е само САЩ да имат право на вето в МВФ?, попита той по време на пленарно заседание на ЕП в Брюксел.

САЩ е най-големият акционер в МВФ и притежава 16.7% от правата на глас. Това дава право на Вашингтон да блокира всички решения на МВФ. За приемането на дадено решение в международната организация са необходими 85%.

Общият брой акции на всички страни-членки на ЕС е около 23%. Това означава, че Съюзът може да блокира решения само ако всички негови членки са действали в съгласие. В същото време ЕС заема 8 до 9 места в 24-членния Изпълнителен съвет на МВФ, а САЩ, Русия и Китай имат само по 1.

През август САЩ наложи вето на решението да не се променя размера на Борда на управителите на МВФ. Това означава, че ако не се намери ново решение, съставът му ще бъде намален до 20 члена през ноември. Решението ще окаже натиск над страните-членки на ЕС да направят място за развиващите се страни.

Райндер заяви, че ако е невъзможно да се намери съгласие ЕС да има по един представител от 27-те държави, то тогава трябва 16-те страни в еврозоната да си поделят едно място.