Bank Audi публикува първия си доклад за икономическата ситуация в Египет след оставката на президента Хосни Мубарак, съобщава mignews.ru. Прогнозите на специалистите се сбъднаха и след падането на „фараона" в страната са отчетени най-негативните показатели за египетската икономика за последните 12 месеца.
Припомняме, в периода 25 януари - 11 февруари милиони египтяни изпълниха улиците на градовете в цялата страна с искания за сваляне на управляващия режим, който властва повече от 30 години. На 18-тия ден от народните вълнения Хосни Мубарак напусна поста и предаде управлението на Египет в ръцете на Военния съвет.
Според отчета на банката икономиката в страната е „напълно разстроена", а основните източници на валута - външната търговия и туризмът, са засегнати изключително сериозно. На практика всички производства работят под планираните минимални мощности.
Особено тежко е положението в индустрията, туризма, финансовия сектор, транспорта, телекомуникациите.
В същото време положителен момент в икономическата ситуация в Египет се явява безпроблемното и непрекъснато функциониране на Суецкия канал. Стабилна е ситуацията и в газовия сектор.
Натискът на държавния бюджет, причинен от редица негативни фактори, обаче ще се усилва.
В доклада се посочва, че политическите сблъсъци от началото на годината може да доведат до пълно разстройване на финансите. Очаква се правителството да увеличи заплатите в държавния сектор с 15% , както и да бъдат увеличени субсидиите за храна и стоки от първа необходимост. Това ще бъде направено на фона на резкия спад на приходите от данъци и такси, породени от спада в икономическата активност. Очаква се размерът на държавния дълг да се увеличи до 80% от БВП.
В същото време банките посочват, че сегашната ситуация крие в себе си и голям положителен икономически потенциал, който може да бъде разкрит само в случай на "разумно управление на икономическите процеси".
82-годишният Хосни Мубарак подаде оставка на 11 февруари, след 18 дни на народни протести и след 30-годишно управление. Малко преди оттеглянето си той имаше сериозни здравословни проблеми, претърпя й операция. Преди няколко дни той отново постъпи в болница, като данните за неговото здравословно състояние са противоречиви.
В началото на месец март бившият президент на Египет бе призован за разпит по дело за корупция. Във вторник той и синовете му трябва да се явяват за първи път в прокуратурата, за да дадат показания във връзка с обвиненията в корупция и насилие срещу протестиращите египтяни.
На 13 април главният прокурор на Египет обяви, че Хосни Мубарак е задържан за 15 дни, за да бъде разследван за корупция и злоупотреба с власт.
Миналата седмица имаше нови сблъсъци между демонстранти и полиция в египетската столица Кайро. Получилият печална известност площад „Тахрир" отново стана арена на сблъсъците по време на масовата акция, организирана от египтяните, които настояват бившият президент Хосни Мубарак и хора от бившото управление да бъдат изправени пред съда.
bobbi_Mk
на 22.04.2011 в 22:56:59 #7нада_нонмае Браво бе пич. Хубаво си написал за американската демокрация... И Американеца след теб е писал добре... И всички коментарии са хубави... .... Само ще допълня, че все пак говорим за Мюсюлманска държава, където демокрацията, каквато я разбираме Християните е неприложима. ... Като цяло идеята е Цяла Северна Африка и близкия Изток да потънат в икономическа кал. След това идваме ние там....
US
на 18.04.2011 в 19:41:37 #6Всяка промяна е съпроводена с икономически сътресения - нищо ново. А за ревалите за комунизъма (отдолу) - ще им препоръчам най-развитите в момента - кубинският 50год. и севернокорейският. Беж нататък и после говорете за икономика с и без промяна. Ама ЛИЦЕМЕРИ!
nada_noname
на 18.04.2011 в 19:25:44 #5Дами и господа, забравете всяка романтика. В Древна Елада за да бъдеш ДЕМОКРАТ е трябвало да имаш минимум 12 роба и тогава си народ и можеш да участвуваш в демоскрацията, останалото е плебейска паплач, която няма никакъв глас и права. Помислете си вие от кои сте, защото за 3000 години нещата не са мръднали на йота. Не подскачайте и не правете резки движения, защото плебса, колкото повече подскача, толкова повече му ..... Заразения плебс с консуматорска демокрация, трябва да разбере, че американската демокрация почива на силния военно-промишлен комплекс, на над 200 войни след 9.май.1945г. присъсвие на войски в над 60 държави и много силно развита шпионска мрежа във всяка страна в която има поне един американски представител или храненик. Ще можете да постигнете такава ДЕМОКРАЦИЯ само когато имате такава добре обучена и смазана военна машина за да я запазите, а на арабско мюслюманските страни намиращи се и изоставащи в икономическо и поведенческо отношение с 500 години още повече. Не ги жалете, те бързо ще израстнат в кашата в която се забъркаха сами и тогава тежко и горко ни... ......амин, дай боже всекимо според заслуженото.......
x-man
на 18.04.2011 в 19:16:15 #4Е те какво си мислеха......... махат лошия Мубарак и живота започва да върви по мед и масло....... наивници . Тепърва ще се появят техните нови бизнесмени, техните костовци и станишевци, техните ГЕРП-овци......... и след има няма 20 години, ще са много по зле отколкото при лошия чичко Мубарак.
Архангел
на 18.04.2011 в 18:51:26 #3Ма вие кво си мислехте? Че сваляте чичко Мубарак и от следвщия ден заплатите х10 цените падат галволомно, магазините пълни?Все пак няма го лошия чичко дето не даваше на хората да са добре? Те и в БГ така си мислеха хората 1989та
bobix
на 18.04.2011 в 18:46:32 #2Ще почнат да осъзнават нещата ама късно. А може би - не. ТУк още не са осъзнати
avram_1
на 18.04.2011 в 18:29:11 #1Икономически колапс след Мубарак ......иде седерастията!!!