Правителството на Италия заяви в четвъртък, че ще въведе нова социална субсидия за възрастни хора с ниски доходи като част от по-широк план на стойност над 1 милиард евро за две години, предава Ройтерс.

Застаряващото население и ниската раждаемост са основен проблем за третата по големина икономика в еврозоната, което води до спад на производителността и по-високи разходи за социално подпомагане в страна, в която повече от една трета от жителите се очаква да бъдат над 65 години до 2050 г.

"Ние сме първата нация в Европа по брой възрастни хора и втората в света след Япония, така че беше необходима реформа", каза заместник-министърът на социалните грижи Мария Тереза Белучи, след като кабинетът одобри новата субсидия.

Сред няколкото мерки пакетът предвижда т.нар. месечно "универсално обезщетение" от 1380 евро за подпомагане на бедни хора над 80 години с "много сериозни нужди от социални помощи", показва правителствен документ.

Помощта, която укрепва предишна субсидия, ще се изплаща от 1 януари 2025 г. и ще остане в сила до 31 декември 2026 г.

Средната възраст на Италия - 48 години, е най-високата в ЕС и също така има най-високата зависимост в напреднала възраст, дефинирана като съотношението на хората на 65 и повече години към тези в трудоспособна възраст, според статистическата агенция Евростат.

Пенсиите вече изяждат повече от 15% от брутния вътрешен продукт (БВП), а Министерството на финансите очаква разходите да достигнат 17% от производството през 2042 г.

Това затруднява Рим да намали публичния си дълг, който с около 140% от БВП вече е вторият най-висок в ЕС и източва ресурси от други области като образованието и грижите за децата.

В своя бюджет за 2024 г. правителството задели около 1 милиард евро за няколко мерки, насочени към справяне с демографската криза в Италия. Единият временно премахва социалните осигуровки, плащани от работещи майки с поне две деца.