Еврото може да се превърне в жизнеспособна алтернатива на долара, печелейки огромни ползи за 20-членния блок, ако правителствата успеят да укрепят финансовата архитектура и архитектурата на сигурността на блока. Това заяви председателят на ЕЦБ Кристин Лагард, цитиран от Ройтерс.

Изнервени от нестабилната икономическа политика на САЩ, глобалните инвеститори намаляват експозицията си към активи в долари през последните месеци, но мнозина вместо това избраха златото, без да виждат пряка алтернатива. Всъщност глобалната роля на еврото е в застой от десетилетия, откакто финансовите институции на Европейския съюз остават недовършени, а правителствата не показват голям апетит да предприемат по-голяма интеграция.

Според Лагард продължаващите промени създават възможност за момент на глобалното евро. Еврото няма да спечели влияние по подразбиране - то ще трябва да го спечели, посочи тя. По думите й за целта Европа се нуждае от по-дълбок, по-ликвиден капиталов пазар. Освен това Европа трябва да укрепи правните си основи и трябва да подкрепи своя ангажимент за отворена търговия с възможности за сигурност.

Ролята на долара намалява от години и сега валутата съставлява 58% от международните резерви, най-ниското ниво от десетилетия, но все още доста над дела на еврото от 20%.

Всяка засилена роля на еврото трябва да съвпада с по-голяма военна сила, която може да подкрепи партньорствата, смята Лагард. Тя отбеляза, че това е така, защото инвеститорите, особено официалните инвеститори, търсят геополитическа увереност под друга форма. Те инвестират в активи на региони, които са надеждни партньори в сигурността и могат да уважат съюзи с твърда сила, поясни шефът на ЕЦБ.

Европа трябва също така да превърне еврото в предпочитана валута за фирмите, които фактурират международната търговия, заяви тя. Това може да бъде подкрепено чрез сключване на нови търговски споразумения, подобрени трансгранични плащания и чрез споразумения за ликвидност с ЕЦБ.

Реформирането на вътрешната икономика обаче може да е по-наложително, изтъкна Лагард. Капиталовият пазар в еврозоната все още е фрагментиран, неефективен и му липсват наистина ликвидни, широко достъпни сигурни активи, към които инвеститорите биха могли да се насочат, допълни тя. По думите й икономическата логика показва, че обществените блага трябва да бъдат съвместно финансирани. И това съвместно финансиране може да осигури основата за Европа да увеличи постепенно доставките си на сигурни активи.

Съвместното вземане на заеми е табу за някои ключови членове на еврозоната, особено Германия, която се опасява, че нейните собствени данъкоплатци може да се наложи да плащат за фискалната безотговорност на другите.

Ръководителят на ЕЦБ е на мнение, че ако Европа успее, ползите ще бъдат големи. Притокът на инвестиции ще позволи на местните играчи да вземат заеми на по-ниска цена, ще изолира блока от движенията на обменния курс и ще го защити от международни санкции, каза още Кристин Лагард.

ЕЦБ: Политиката на Тръмп подкопа доверието в щатския долар

ЕЦБ: Политиката на Тръмп подкопа доверието в щатския долар

Протекционизмът и непредсказуемостта на администрацията на Тръмп - "лоши елементи" за икономиката на САЩ