Повече от 50 процента от германците искат дойче марката да се върне. Те се ужасяват при мисълта, че страната им може да бъде въвлечена в ролята на постоянен пожарогасител за други силно задлъжнели страни.

Това отбелязва в свой коментар "Дойче веле".

Новата година започна оттам, където завърши старата. Още в новогодишното си обръщение към нацията канцлерката Меркел пледира за укрепване на еврото.

"През тези месеци еврото е в центъра на голямо изпитание", каза тя.

Ангела Меркел знае добре за какво говори. През 2011 година страните от еврозоната ще поемат рекордно количество нови кредити. Става дума за заеми в общ размер от 560 милиарда евро.

Трескаво опакованите спасителни пакети за Гърция и Ирландия не впечатлиха обаче кой знае колко финансовите пазари. Напротив. Рисковите премии за държавните облигации на силно задлъжнелите страни от еврозоната постоянно растат, множат се и спекулациите дали Португалия и Испания няма да са следващите кандидатки за фалит.

"Най-късно с Испания ще бъде достигната финансовата граница на поносимото", заявява берлинският експерт Маркус Кербер.

Той настоява за дискурс без каквито и да били табута за различните опции на изход при  евентуален провал на Валутния съюз.

Като изявен еврооптимист икономистът от Дармщад Фолкер Ниш в никакъв случай не желае да се стигне до евентуално разпадане на валутния съюз.

Той обаче се смущава от това, че в цялостния дебат за единната валута еврото се представя от политиците като безалтернативно. Политиците се аргументират с това, че в случай на неговия провал разходите за цялата Общност биха били непоносими и необозрими.

Фолкер Ниш, който е проучвал провала на различни валутни съюзи след Втората световна  война, подчертава, че броят на катастрофиралите системи е много по-голям от броя на новосъздаваните.

Мнозина германци смятат, че разходите, които биха отишли за евентуално връщане на дойче марката, далеч не биха надхвърлили сумите, които би платила Германия за превъзмогването на кризи в еврозоната.

Досега германците се включиха с над 30 милиарда евро в спасителните акции за Гърция и Ирландия. И почти никой не се съмнява, че тези разходи ще стават все по-големи.

"Германците наливат вода в бъчва без дъно" - писа на канцлерката Ангела Меркел икономистът и еврокритик Вилхелм Ханкел.