В публикувано днес становище на Европейската сметна палата (ЕСП) се отправя предупреждение, че планът на ЕС REPowerEU за бързо намаляване на зависимостта от руски изкопаеми горива, диверсификация на енергийните доставки на ниво ЕС и ускоряване на екологичния преход, може да се сблъска със съществени практически предизвикателства.
Според ЕСП успехът на плана ще зависи от допълнителните действия на всички равнища, както и от осигуряването на финансиране в размер на приблизително 200 млрд. евро.
След руското нашествие в Украйна лидерите на страните от ЕС решиха, че блокът следва да предприеме поетапни действия за възможно най-бързото премахване на зависимостта си от внос на газ, нефт и въглища от Русия. Вследствие на това решение Европейската комисия представи плана REPowerEU, чиято цел е да увеличи устойчивостта на енергийната система на ЕС, като се намали нейната зависимост от изкопаеми горива и се диверсифицират енергийните доставки на ниво ЕС. Предвижда се тази цел да бъде изпълнена посредством Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ): мерки в подкрепа на плана ще бъдат включени в съответните глави от националните планове за възстановяване и устойчивост, свързани с REPowerEU.
"Нашествието на Русия в Украйна насочи вниманието към зависимостта ни от вноса на газ, нефт и въглища и принуди ЕС да предприеме незабавни мерки в отговор на нарастващата загриженост относно енергийната сигурност", заяви Ивана Малетич, членът на ЕСП, който отговаря за становището. "ЕСП обаче счита, че в настоящия си вид този план излага на риск своевременното намиране и изпълнение на стратегически проекти за ЕС, които да окажат най-голямо и непосредствено въздействие върху енергийната сигурност и независимост на Съюза."
Одиторите не харесват това, че въпреки че целите на плана са насочени към ЕС като цяло, те ще се реализират посредством мерки, които се предлагат от държавите членки и това създава стратегически риск по отношение на преодоляването на предстоящите предизвикателства, като би могло да доведе до ситуация, в която проекти от общо стратегическо значение за ЕС да не бъдат финансирани от плана.
Комисията изчислява, че допълнителните инвестиции, необходими за постепенното преустановяване на вноса на руски изкопаеми горива до 2027 г., ще възлязат на 210 млрд. евро. Общият размер на предоставеното допълнително финансиране обаче е едва 20 млрд. евро. Другите източници на финансиране са извън контрола на Комисията и зависят от желанието на държавите членки да използват оставащите заеми по плановете за възстановяване и устойчивост или да прехвърлят средства, заделени за други политики на ЕС, като например кохезионната политика и политиката за развитие на селските райони. Поради това одиторите на ЕС предупреждават, че размерът на действително предоставеното финансиране може да е недостатъчен за покриване на очакваните инвестиции.
Според одиторите планираният начин за разпределяне на средства за държавите членки също представлява проблем. Тъй като се предвижда финансирането да се разпределя в съответствие с дяловете, използвани първоначално за МВУ, то няма да отговаря нито на настоящите предизвикателства и цели на плана, нито на специфичните нужди на държавите членки. Поради това че не е определен конкретен краен срок за представяне на проектите, свързани с REPowerEU, се намалява вероятността да бъдат намерени и подпомогнати трансгранични проекти. Липсата на сравнителен анализ затруднява стратегическата оценка за това кои проекти имат най-голям потенциал да допринесат за енергийната сигурност и независимост на ЕС.
В своето становище одиторите изтъкват още няколко слабости по отношение на плана, включително във връзка с докладването, мониторинга и оценките, се посочва в становището.
Припомняме, че на 18 май 2022 г. Европейската комисия представи плана REPowerEU — пътна карта за създаване на по-устойчива енергийна система и истински енергиен съюз чрез прекратяване на зависимостта от изкопаеми горива, диверсифициране на енергийните доставки на равнище ЕС и ускоряване на прехода към чиста енергия.