Италианските синдикати обявиха тричасова обща стачка срещу антикризисните мерки, предприети от правителството на Марио Монти. Протестните действия ще се проведат в края на работния ден в цялата страна.

От синдикатите обявиха, че стачката ще обхване всички сектори, без обществения транспорт и спешната помощ, а според някои специалисти това може да е началото на по-широки протестни действия.

Трите най-големи синдиката, които организират протеста не са доволни от плановете на министър-председателя за икономии с цел намаляване на бюджетния дефицит с 30 милиарда евро и обвиняват правителството, че пакетът от мерки, който включва драстична реформа на пенсионната система, повишаване на някои данъци и връщане на данъка върху имотите са социално несправедливи.

Според тях, предвидените икономии са прекалено строги към работещите на заплата, пенсионерите и по-уязвимата част на обществото.

От администрацията на правителството изтъкнаха, че спешните мерки са необходими заради изключително тежката икономическа ситуация на Италия.

Италия се явява една от най-големите икономики в еврозоната, чието моментно състояние предизвиква безпокойство сред страните от региона. През есента властите в ЕС поискаха от правителството на Силвио Берлускони да предостави детайлен план с конкретни икономически мерки за изход на страната от кризата.

Тези искания завършиха с оставката на Берлускони, която дойде в резултат на разразилата се политическа криза в Рим.

Той подаде оставка, след като италианският парламент одобри окончателно пакета от рестриктивни антикризисни мерки. По-рано италианският Сенат одобри новите антикризисни мерки. Антикризисният пакет включва ключови икономически реформи, имащи за цел да предотвратят банкрут на страната. В него е предвидено и замразяване на заплатите в публично-държавния сектор до 2014 г., както и допълнителни данъци за енергийния сектор. Предвижда се и постепенно увеличаване на пенсионната възраст от 60 на 65 до 2026 г.