Китай увеличи преднината си пред Съединените щати по отношение на търговията в големи части от Латинска Америка, откакто президентът на САЩ Джо Байдън встъпи в длъжност в началото на миналата година, показват данните, които доказват, че Вашингтон е изтласкан на заден план в региона, анализира Ройтерс.
Ексклузивен анализ на агенцията на търговските данни на ООН от 2015-2021 г. показва, че с изключение на Мексико - най-големият търговски партньор на САЩ, Китай е изпреварил Съединените щати в Латинска Америка и е увеличил преднината си миналата година.
Тенденцията, движена от страни в богатата на ресурси Южна Америка, показва че Съединените щати са загубили позиции в регион, който дълго време се смяташе за техния заден двор, въпреки че Байдън си постави за цел да възстанови връзките с тази част от света на срещата на върха на американските държави в Лос Анджелис тази седмица.
Мексико и Съединените щати имат споразумение за свободна търговия от 90-те години на миналия век и обемът на търговията между двете съседни съседи сам по себе си засенчва търговията на Вашингтон с останалата част от Латинска Америка.
Но разликата в търговията със Съединените щати в останалата част от региона, която за първи път се появи при бившия президент на САЩ Доналд Тръмп през 2018 г., се увеличи, откакто Байдън встъпи в длъжност през януари миналата година, въпреки обещанието да възстанови ролята на Вашингтон като световен лидер и да пренасочи вниманието си към Латинска Америка след години на "пренебрегване".
Настоящи и бивши служители обаче казаха на Ройтерс, че Съединените щати са се забавили с конкретни действия и че Китай, основен купувач на зърно и метали, просто предлага повече на региона по отношение на търговията и инвестициите.
Хуан Карлос Капунай, бивш посланик на Перу в Китай, каза, че с изключение на Мексико, "най-важните търговски, икономически и технологични връзки за Латинска Америка определено са с Китай, който е най-големият търговски партньор за региона, много над Съединените щати". Той добави обаче, че политически регионът все още е по-свързан към Съединените щати.
Като изключим Мексико, общите търговски потоци - внос и износ - между Латинска Америка и Китай достигнаха близо 247 милиарда долара миналата година, според последните налични данни, много над 174 милиарда долара със Съединените щати. В данните за 2021 г. липсват търговски данни от някои регионални държави, но те се балансират взаимно по отношение на пристрастието им между САЩ и Китай.
Като изключение за Латинска Америка, търговските потоци на Мексико със Съединените щати бяха 607 милиарда долара миналата година, в сравнение с 496 милиарда долара през 2015 г. Неговата търговия с Китай беше 110 милиарда долара, спрямо около 75 милиарда долара преди шест години.
В очевидно усилие да представят конкретна алтернатива на Китай, висши служители на САЩ казаха, че Байдън ще обяви план за "Партньорство с Америка" на срещата на върха в Лос Анджелис, фокусиращ се върху насърчаването на възстановяването от пандемията чрез надграждане на съществуващите търговски споразумения.
Помощниците на Байдън, които са пътували в Латинска Америка, се опитаха да убедят партньорите си, че Вашингтон е по-надежден и прозрачен бизнес партньор, като открито обвиниха Китай, че използва инвестиции, за да създаде "дългови капани" на страните.
Но американски служител, пожелал анонимност, призна, че Вашингтон е изправен пред трудно предизвикателство: "Докато Китай е готов да постави парите си на масата, изглежда, че водим изгубена битка", каза въпросният служител.
Когато се включи огромният търговски поток между САЩ и Мексико, Съединените щати все още са водещ икономически партньор в района, но това маскира по-широката тенденция в региона, където произведените в Китай продукти набират популярност и Пекин изкупува соя, царевица и мед.
Китай е лидер в Аржентина, разшири преднината си в богатите на цветни метали Чили и Перу и отбелязва огромен напредък в Бразилия, въпреки скептицизма на крайнодесния президент Жаир Болсонаро относно китайските бизнес интереси, които, според него, имат твърде голямо влияние в страната.
Срещата на върха в Лос Анджелис, организирана от САЩ, се разглежда като ключова платформа за противопоставяне на Китай, но Байдън вече беше засегнат от неявяване на ключови играчи, включително мексиканския президент Андрес Мануел Лопес Обрадор заради изключването на страни като Куба и Венецуела.
Ерик Фарнсуърт, бивш служител на Белия дом, който сега е в мозъчния тръст на Съвета на Америка, каза, че растящите цени на суровините са увеличили търговските данни от Латинска Америка и Китай, но призна, че натоварената вътрешна политика на САЩ и войната в Украйна са задържали фокуса на Байдън другаде.
Obektiven_29
на 08.06.2022 в 17:05:11 #3Защо за жалост? Всичко се развива успешно по план "В".
linkaln
на 08.06.2022 в 15:18:25 #2При Буш безмислени скъпо струващи войни, при Обама легализация на корупцията, при Тръмп очерняне на съюзниците а при Байдън пълен провал с оръжията с енергията с войната с съзниците с имигрантите и още куп теми по които Америка губи всеки ресурс с който някога разполагаше
linkaln
на 08.06.2022 в 15:16:16 #1войната е на нагорнище за Украйна и за жалост Русия в момента я печели. Зеленски призна че от санкциите срещу Русия файда няма, а до колкото се разбра загубите на Русия са 32 000 грубо казано но от списъците на Украйна са изчезнали беследно тоест убити над 200 000 украинска групировка с войници. Целта на Запада е единствено да не си изгубят главите при ядрена война и да отсабят Русия но всъщност отслабиха самите себе си