Руското министерство на енергетиката очаква, че след Нова година правителството ще обяви своето решение по предложението на България за прекратяване на междуправителственото споразумение по проекта за строителството на петролопровода „Бургас-Александруполис", съобщава РИА Новости.
„Ще има съвещание най-вероятно след Нова година. На руското посолство в България е била предадена съответната нота от българска страна. България обяви своето желание да се оттегли от споразумението и предложи на останалите участници да се съгласят споразумението да бъде прекратено", заяви руският зам.-министър на енергетиката Анатолий Яновский.
Припомняме, българското правителство реши на 7 декември да прекрати участието си в проекта за изграждане на трансбалканския петролопровод Бургас-Александруполис, тъй като го смята за икономически неизгоден.
Тръбопроводът с мощност 35 милиона тона петрол годишно с възможно увеличение до 50 милиона тона трябваше да бъде построен от пристанището Бургас на Черно море до гръцкото Александруполис на Егейско море.
Работата по проекта за нефтопровода дълго време се усложнява от позицията на България. От „Транснефт" многократно са се оплаквали, че българската страна не изпълнява финансовите си задължения по проекта. В медиите нееднократно са се появявали неофициални информации за прекратяване на проекта, които обаче по-късно биват опровергавани от акционерите. От „Транснефт" пък многократно поясняваха, че ще направят всичко възможно разходите да бъдат минимализирани.
el viejo
на 20.12.2011 в 09:30:56 #6Де да е причината в защита на туризма ни от евентуални петролни разливи, за да отказваме в този петролопровод! Май, има по-сериозни причини! България, като страна на фронтовата линия от страната на НАТО, не бива и никой няма от големите и съюзници, еле па САЩ, да и разреши да помага за икономическото развитие на Русия! Както виждате, Правителството ни се старае да дисциплинира страната и спира един по един всякакви руски нереализирани до сега българо0руски проекти. От известно време по-твърдо ни заставят да бъдем по-дисциплинирани, съюзнически. Не е лошо! Но, гадното е че подържането на фронтовата линия е изцяло за наша сметка, май! Нито евро цент, нито доларов цент идват в България, докато в съседните ни Гърция и Румъния се изсипаха много милярди евро от ЕС, а Турция получава милярди от САЩ, като наеми за базите на САЩ и помощ за поддържане на военната си мощ!
Podroben
на 20.12.2011 в 06:09:50 #5The Canadian Точно така. Не ни трябват разни сделки дето са от полза само за няколко олигарси и хитри гърчета. Да си изнасят нефта с танкери. Ние си имаме хубав туризъм и няма да го загробваме за един тъп проект.
omon
на 19.12.2011 в 22:00:06 #4Е как не - според някой форумни умници може да стане и трагедия, съпоставима с тази в Мексиканския Залив. Хората са казали - прост народ - слаба държава. Сигурно АЕЦ Козлодуй според някой форумни умници е с американски технологии. Затова да на 7 и 8 блок на него, а на Белене-не. Поогледайте се как се изменя мисленето на ръководители на държави, които довчера не искаха да имат нищо общо с РФ, като Литва например. http://www.dnevnik.bg/sviat/2010/02/11/856372_litva_svetkavichno_othvurli_predlojenie_na_putin/ http://money.bg/news/id_4406983 Договора на България за газови доставки изтича в края на следващата година , ако не се лъжа. Затова перченето на тези американолизачи пред руснаците няма да е за дълго. Иначе оставаме без газ,което вече видяхме, макар и за малко какво означава. Пределно ясно е ,че Бургас-Александроолис има за цел преди всичко да разтовари малко пренатоварения път пез Босфора, затова тръбата през България ще е с малък дебит, вследствие на което и транспортните такси няма да са много. По света има редица големи нефтени пристанища в близост до курорти(Генуа и курортите на италианската ривиера, Риека и Опатия, Барселона и т.н.)и затова е пределно ясно, че заплаха за туризма вследствие от тръбата не възниква. Въпреки това се стигна дотам , че дори се оценки за възможна авария, подобна на тази в Мексиканския залив, при условие че естеството на технологиите природните условията и самата разлика между добив и транспорт изключват възможността за каквото и да блио сравнение. Може би са по-малко опасни за населението и туризма добива на шистов газ, или пък на добива на българско злато от чужди фирми, 1% от стойността на което влиза в държавната хазна. Сега следва проста математика 1% от 1 милиард стойност на извлеченото злато например е 10млн, при условие , че златото е на наша територия. Следва да попитам защо 10млн приходи в хазната да са много, а 30млн да са малко? При условие , че вредата за околната среда е почти идентична,значи от добива на злато сме по-прецакани. А за горите не се притеснявайте, те тях си ги изсичат и без да трябва да се прокарва тръба.
US
на 19.12.2011 в 20:25:34 #3The Canadian | 19.12.2011 19:40 +1 ------------------- Само да допълня, че черноморският туризъм носи 2млрд евро на държавата. И хубавото е че в този бизнес са заети много хора. Тази тръба "щяла" да носи печалба.. ама на кого не е ясно. Но че ще загрози бургаския залив с гадни огромни танкери и при само един разлив - сбогом на туризма + сбогом на 200-500млн лева за почистването. И тогава тази огромна печалба от транзитните 15-20млн долара минус разходите... ще изглежда като капка в морето.
русофил
на 19.12.2011 в 19:12:47 #2Много скъпо ще ни излезе тази точка
Civic Mundi
на 19.12.2011 в 19:04:22 #1Русия и да решава и да не решава, все тая. България вече реши...Точка!