Русия разполага със запаси от полезни изкопаеми, които никога нямало да се изчерпят. Това обяви ръководителят на Министерството на природните ресурси Александър Козлов в интервю за "Известия".
Според него страната не я грозял недостиг на ресурси.
"Имаме една от най-богатите държави от гледна точка на полезни изкопаеми, запасите никога няма да свършат. Въпросът е в тяхната икономика, в рентабилността на запасите", коментира Козлов.
Той поясни, че имало геоложки запаси, извлекаеми, а също и рентабилни - такива, които е икономически изгодно да се добиват.
"Те са повече от 300: това е само това, което се търси от промишлеността, търсено от местните отрасли", посочи Козлов, подчертавайки, че Русия заемала водеща позиция в производството на нефт и газ, както и злато, сребро и мед.
Министърът смята, че най-големи перспективи в тази област имали Далечният изток, Сибир и Арктика.
"Това се дължи преди всичко на техния огромен потенциал за идентифициране на нови големи находища", отбеляза той.
Козлов също разказа, че всяка година в Русия се откривали около 50 нови находища на въглеводороди. Най-големите и уникални се намирали в Арктическата зона, включително на шелфа, в Красноярския край и Якутия. В близко бъдеще Министерството на природните ресурси планира да подготви поне седем перспективни зони за лицензиране, допълни началникът на ведомството.
По думите му се очаквало златните резерви да се увеличат на ниво от 350 тона, като най-голям принос щели да имат Якутия, Забайкалския край, Иркутска и Магаданска области. За среброто - с 9,5 хиляди тона, лидери са също Якутия и Забайкалския край, за мед - около 350 хил. тона, увеличението ще бъде осигурено главно от Алтайския край и Башкирия.
edi-machikyan-3dYMgtta
на 03.01.2022 в 21:53:28 #6Ало Tomorrow!!! Що си измисляш "факти". В информационната ера сме все пак! Човек бързо може да си направи проверка в нета. В никой регион на Русия лекари и учители не взимат 16000 рубли заплата. Най-ниска е заплата в Ингушетия и Габардино-Балкария. Там е 43800 рубли. Това прави около 1000 лева. Най-висока е в Чукотка - 183000. Около 4200 лева. Тук става въпрос за основна заплата. Към тях се вземат и различни добавки, включително и за Ковид. Лъжете умно!
58eng
на 03.01.2022 в 19:19:56 #5Глупава статия,написана от ушанки за тъпанари. Какво като имаш сума тиизкопаеми ,но не можеш даги ползваш? Дрън дрън ярина по комунистически!
58eng
на 03.01.2022 в 18:00:06 #4Скенди,светът е еднополюсн и само русолизците не го виждат.
emilioner
на 03.01.2022 в 16:50:33 #3Абе да почваме да дупчим за шистов газ и нефт в целио ЕС! Ще станем като САЩ независими в енергийно отношение и ще пратим Путин да пасе милиони овце,кози, говеда,табуни коне, магарета,зубри и патки за да се издържа.Сибир е голям и идеален за този бизнес.
friend
на 03.01.2022 в 15:28:22 #2Само за сведение: Той поясни, че имало геоложки запаси, извлекаеми, а също и рентабилни - такива, които е икономически изгодно да се добиват. ----------------------------------------- Геоложки, или общи запаси са тези, когато се открие дадено находищеобщото съдържание на въглеводороди или метал. За нефта и газа общите запаси са 100%. Да но само 15-20% и то в западните страни от тях могат да бъдат извлечени, защото порите не са свързани. В Русия извлекаемите запаси са не повече от 5-10%. Много от тях могат да бъдат извлечени, но заради липса на нефтопроводи, или друг транспорт те си остават извлекаеми, но нерентабилни. Реално рентабилни или търговски запаси са не повече от 1%. Има възможност някои геоложки запаси да се превърнат в извлекаеми, но за това трябва да бъде направена стимулация на природните резервоари. За целта се използват различни киселини, или фракинг. Фракингът е по-щадящ, но като цяло и двата вида не са опасни за хората. При рудните полезни изкопаеми е по-сложно. Там още по тракийско време (у нас), богатата руда е добита. Системата е можем да си представим, като водосборния басеин на една река. Отдолу нагоре реката се разклонява в по-малки ручеи и така до върховете. Траките са иззели това, дето е най-пълноводната част...т.е. най-дебелата жила. Сега с повишаване на техниката (багери, взрив и др), могат да бъдат усвоени по-тънките жили и прожилки. Технологиите пък позволяват да се отделят отделните метали и по този начин рентабилността се увеличава. Така например, поради липса на технология, злато от и среброто от медните находища, не можеше да бъдат извличани и се губеха, а мините бяха на дотации. Сега те се извличат и златото не отива в медта, а именно то изплаща иначе бедните на метал рудни находища у нас.
Кастело Белведере
на 03.01.2022 в 14:14:28 #1Това е добра новина. Русия ще продължава да ни доставя евтини ресурси, тъй като слабите им технологии не могат да добавят добавена стойност. Засега ни е изгодно да има авторитарен режим, чиято единствена цел е разпродавайки ресурсите да поддържа една богата олигархия и да държи народа беден необразован и с ура-паради.