Туроператорите в Русия оспорват информация за масов отлив на техни туристи от Турция заради епидемия от вируса Коксаки. Информацията съобщи "Интерфакс", позовавайки се на прессекретаря на Руския съюз на туристическата индустрия Ирина Тюрина.
"Епидемиологичната ситуация на турските курорти остава нормална. Разпространената информация , че наши туристи "масово напускат" хотелите заради вируса Коксаки, не отговаря на действителността. Нито туроператорите, нито застрахователните компании потвърдиха, че се срещат с увеличено количество на туристи, които се връщат заради вируса", заяви Тюрина.
Изпълнителният директор на една от застрахователните компании на Русия - Юлия Алчеева разказа, че съобщенията за заразяване с вируса Коксаки в турски хотели се появяват регуларно, всяко лято. "От 3 хил. заявления в наши компании само 80 са заради вируса Коксаки. Не бива да се говори за повишена опасност. Като застрахователи сега повече ни вълнува ротавирус, който бушува на руското крайбрежие на Черно море. Всички инфекциозни отделения в Сочи и в Абхазия са запълнени", допълни Алчеева.
По думите на PR-директора на туроператорска фирма Ларисы Ахановой има случаи на заболявания в различни хотели, но те са единични и не повишават средностатистическото ниво, характерно за август. Тя заяви, че има епидемия, когато числото на заболеваемост е 10% от всички почиващи. Към момента няма данни за безпокойство.
В една от компаниите имало случаи на заболявания, но туристите не са търсили туроператора да ги премести в друг хотел или да прекъсне почивката.
В турския център на една от застрахователните компании за юни и за юли са регистрирани десет случая на заболявания от вируса Коксаки. По думите на зам.-началника на компанията, лекари в основните туристически региони - Белек, Кемер, Алания, Сид са съобщили за единични случаи с подобна диагноза.
"Няма епидемия. Ако имаше, от турското министерство на здравеопазването щяха да предложат профилактични мерки и да обявят карантина", уточняват от застрахователната компания.
Коксаки е ентеровирус, който се предава по воден, контактно-битов и въздушно-капков път.
Обичайно заболяването се проявява с появяването на висока температура, обща интоксикация, нарушаване на работата на червата, диария, обрив по дланите, стъпалата и лигавицата на устната кухина. Заболяването продължава 7-10 дни.
При появяване на първите симптоми е необходима консултация с лекар. Вирусът е причинител на инфекции при децата. Най-възприемчиви към болестта са децата от предучилищна и училищна възраст.