Сърбия, която е изцяло зависима от доставките на руски газ, планира да закупува газ от Азербайджан през 2023 г., когато очаква да бъде завършен интерконекторът към българския тръбопровод.
Това каза във вторник министърът на енергетиката на Сърбия Зорана Михайлович, цитирана от "Ройтерс".
, който се надяват да допринесе за прекратяване на зависимостта на Европа от руския газ. Той ще пренася газ от северния гръцки град Комотини до Стара Загора в България и ще бъде свързан с друг тръбопровод, пренасящ азерски газ.
"Този интерконектор е за нас като жизнена сила, най-важното, което Сърбия прави в момента, когато говорим за газова диверсификация", каза Михайлович.
След като бъде завършен интерконекторът с България, Сърбия ще може да получава LNG и от Гърция, добави тя.
Сърбия, която през 2008 г. остави своите газови и петролни сектори в ръцете на руски компании, но има за цел да се присъедини към Европейския съюз, беше подложена на натиск от западните страни да приведе външната си политика в съответствие с блока и да наложи санкции на Русия.
Михайлович каза, че Сърбия не е обсъждала промяна на собствеността в своята единствена петролна компания NIS, в която руските големи "Газпром Нефт" и "Газпром" заедно притежават мажоритарен дял. "Газпром" е мажоритарен акционер в единственото газово хранилище в страната.
"Ние не бяхме длъжни да правим това при нито един пакет от санкции", каза тя. Но ако се стигне дотам, че енергийната сигурност е застрашена, държавата ще направи всичко, за да я защити.
Михайлович каза, че NIS търси да купува суров петрол от налични производители, след като руският петрол е поставен под санкции и че ще поръчва суров петрол от Ирак.
Тя каза, че Сърбия трябва да внася 10% от електроенергията и че вносът ще нарасне до 20-30% през зимните месеци, когато се очаква цените да се покачат с 15-20 процента.
Сърбия, която произвежда 70% от електроенергията си от въглища, ще помогне на държавната енергийна компания EPS да внесе 4 милиона тона въглища, от които ще се нуждае до първото тримесечие на следващата година, каза Михайлович.
newser
на 12.07.2022 в 23:59:50 #2Май "евтиният" руски газ се оказа не толкова евтин, щом и за сърбите, които имат дългогодишен договор на преференциални цени им излиза скъпо.
rosstrollnadzor
на 12.07.2022 в 23:02:02 #1Хе , сърбете що си развалят рахатлъка със зануленият детеубиец ?!