Двудневният икономически диалог между Китай и САЩ приключи като двете страни се споразумяха за общи мащабни действия за равновесие в глобалната икономика, информира Ройтерс.

Китай даде съгласие Ню Йоркската фондова борса и Технологичният борсов индекс Nasdaq да отварят свои представителства в Пекин, докато Вашингтон даде зелена светлина на Китай за присъединяване към Банка за сътрудничество и развитие Inter-American Development Bank.

Споразуменията са връхна точка в „стратегическия икономически диалог" и имат за цел да осигурят издигането на Китай до основна търговска сила. Те са изгодни и за двете страни и надхвърлят търговският протекционизъм и политическите контраобвинения.

„Съединените щати и Китай знаят, че икономическите ни взаимоотношения са най-добри, когато има изгода и за двете страни. Знаем също, че балансираният устойчив растеж на Китай е от съществено значение за силата на глобалната икономика", заяви след приключването на разговорите финансов министър на САЩ Хенри Полсън.

Всеки от нас ще вземе мерки да насочи усилията си към глобалното равновесие, предимно чрез увеличаване на спестяванията на САЩ, както и чрез увеличаване на вътрешното потребление и гъвкавост на разменните нива на валутата в Китай и чрез поддържане на отворени капиталовложения в двете страни", добави той.

Полсън, който заяви, че желае осезателни резултати за обезоръжаването на китайските скептиците, определи разговорите като продуктивни.

Лидерът на китайската делегация - вицепремиерът Ву Юи заяви, че дискусиите за били много успешни и ще помогнат за подобряване на търговските и икономически отношения. Тя каза още, че двете страни не са били на едно мнение по всеки от въпросите, но това е разбираемо, предвид икономическите различия между Китай и САЩ.